A Sápi Major Kft. az önkormányzat többszöri felszólítása ellenére sem nyitotta meg a kikötőt.
Kerítéssel zárta le a Sápi Major Kft. a csopaki mólót, holott ezt a falu vezetése szerint nem tehetné meg. A vállalkozás az állami Balatoni Hajózási Zrt.-től szerezte meg a kikötőt, amely közpark besorolású, és a szerződések meg a jogszabályok szerint is nyitott a helyiek számára, a csopakiak azonban mégsem léphetnek be a területre – írja a Népszava.
Sajnos, kerítést nem bonthatunk!
– nyilatkozta a lapnak Ambrus Tibor, Csopak polgármestere, miért hagyják, hogy a tulajdonos kizárja a helyieket.
A 2019-ben ismét állami többségű tulajdonba került Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) vezetése tavaly tavasszal fogadta el azt a tervet, amely szerint a Bahart több ingatlanát eladja. A Bahart egyébként részben a part menti önkormányzatok kezében van, részben pedig a Rogán Antal vezette állami hivatal, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a tulajdonosa.
A cég azóta értékesítette a boglári, szemesi kempingjeit, siófoki szállodáját, és a csopaki kikötőt is.
Csopak nem tudott megállapodni a Bahart vezetésével, így az önkormányzat úgy kalkulált, beszállnak a majdani árverésbe. A terület azonban az 52 millió forintos kikiáltási ár közel 18-szorosáért, csaknem 890 millióért kel el, így hiába volt elővásárlási joga a falunak, nem tudta kifizetni az összeget.
A nyertes Sápi Major Kft. és a Bahart közötti szerződésben világosan szerepel, hogy a terület közpark, ennek ellenére a cég építési területté nyilvánította a mólót, és elzárta a nagyközönség elől.
Ambrus Tibor a Népszavának azt mondta, hogy nincs nyoma semmi építkezésnek, ráadásul Csopak bekérte az építési naplót, de azt többszöri felszólításra sem kapta meg. A Hírbalaton viszont márciusban azt írta, hogy mólónál egy strand besorolású területet betonoztak le. A Népszava szerint a fákat már kivágta a tulajdonos.
A móló 2 százalékos beépítési engedéllyel rendelkezik, a Sápi Major ezért korábban megpróbálta elérni az önkormányzatnál, hogy változtassák meg a beépíthetőség mértékét, de a falu nem engedett.
A lap a cégnél is érdeklődött, miért zárták le a mólót.
„Az árverésen megvásárolt csopaki terület egyetlen helyrajzi számmal rendelkezik, ideértve a mólót is, és a közhiteles nyilvántartás szerint „kikötő szárazföldi terület”, magántulajdon.
A kikötő megközelíthetősége társaságunk szerződéses vállalása, azonban jelenleg üzemen kívül van, személyhajó forgalom nincs.
A fejlesztési lehetőségek meghatározásához egyeztetések folynak az érintett hatóságokkal, jelenleg engedélyhez nem kötött építési tevékenység, állag- és vagyonmegóvás zajlik az ingatlanon, a járófelület a kerítés építése miatt megbontásra került” – válaszolta a lapnak Németh Miklós ügyvezető.
A Népszava emlékeztet, hogy a Sápi Major Kft. tulajdonosa az az Abronits Róbert, akinek egyik érdekeltsége, a Dömper Kft. azon három társaság egyike, melyekkel a Nemzeti Koncessziós Iroda tárgyal a hazai autópályák 35 éves koncesszióba adásáról.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)