Az északi parton nem ritka az egymillió forintos négyzetméterár az új építésű ingatlanoknál.
Budapest után a Balaton-környéki ingatlanok a legnépszerűbbek, ráadásul a szezonalitást felváltotta az egész éves, állandó kereslet, amely egyelőre jóval magasabb a kínálatnál. A trend már tavaly nyáron elkezdődött, és azóta is megfigyelhető a piacon – árulta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője
Az északi parton találhatók a drágább használt nyaralók, átlagos négyzetméteráruk 402–675 ezer forint között alakul, de új építésű lakás esetén sok esetben az 1 millió forintot is meghaladhatja. A Balaton déli részén valamivel kisebb, 438–635 ezer közötti négyzetméterárak vannak. A Duna House szerint
már a déli parton is minimum 40–50 millió forint kell ahhoz, hogy élhető nyaralóingatlant lehessen találni, a felső határ viszont a csillagos ég.
Veszprém megyében a Tihany–Csopak–Balatonfüred háromszög, Somogyban pedig Balatonföldvár, Balatonlelle és Fonyód a legnépszerűbb ingatlanpiaci célpontok Siófok mellett.
A szakértő szerint a 25 millió forintos befektetés sem lehetetlen, de cserébe kompromisszumot kell kötnie a potenciális vevőnek, ekkora összegért ugyanis már csak a másodvonalon, Zamárdi helyett például Balatonendréden lehet ingatlant vásárolni. Ezek, a vízparttól 3–5 kilométerrel távolabbi települések is megindultak a piacon, az elmúlt évekhez viszonyítva akár már 2,5-szeres áron adhatóak el a régebbi típusú házak.
A szakértők tapasztalatai alapján a magyar vevők még mindig többségben vannak a piacon, ráadásul 70–80 százalékban Budapestről érkeznek, de számottevő a Fejér megyeiek aránya is. A külföldi érdeklődők inkább az osztrákok, németek és hollandok, akik a Balaton nyugati részében választanak új – szezonális – otthont.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.