Állami tulajdonú területen szedett belépőt az önkormányzat, most évi 1,3 millió forintért fogja bérelni a partszakaszt.
Több mint egy évtizeden keresztül jutott jelentős bevételhez a badacsonytomaji önkormányzat a strandon szedett belépőjegyekből, miközben a partszakasz valójában nem a város tulajdona– írja a 24.hu. A portál információja szerint az önkormányzat csak az idei szezon előtt rendezte a jogi viszonyokat, és kötött megállapodást a terület használatára.
A badacsonytomaji strand tóval nem érintkező része az önkormányzat tulajdonában van, a vízpart nagyjából 5000 négyzetméteres szakasza viszont az államé. Ez a területrész a földhivatali nyilvántartás szerint a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kezelésében van. A strandon 700 forint a napi felnőtt belépőjegy ára, a strand bevételei pedig a Badacsonytomaj Városüzemeltető Nonprofit Kft.-hez folynak be, az önkormányzat cége 2005 óta üzemelteti a fürdőt.
A 24.hu kérdésére Krisztin N. László polgármester sajtóirodája elismerte, hogy 12 éven keresztül jogalap nélkül szedtek pénzt a fürdőzőktől. A hivatal azt írta, hogy a településnek 1998-tól 2008. december 31-ig volt bérleti szerződése a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal (KDTVÍZIG), ennek megújítására viszont csak tavaly december 2-án került sor. Az önkormányzatnak az új, 15 évre szóló megállapodás alapján az állami ingatlanra évente mindössze 1,3 millió forintos díjat kell fizetnie.
A városvezetés az elmúlt években strandon lévő bérleményekből is beszedte a bérleti díjakat a portál szerint.
A 24.hu azt írja, hogy az év elején Badacsonytomajon tartott helyszíni vizsgálatot az EU csalás elleni hivatala, az OLAF. Az uniós ellenőrök két olyan brüsszeli forrásból társfinanszírozott, összegében 3 milliárdos projekt dokumentációjára voltak kíváncsiak, amelyek a Balaton-part rehabilitációját szolgálták volna. A GINOP-projekt ügyében rendőrségi nyomozás is indult, és a Közbeszerzési Döntőbizottság is milliós büntetés kiszabásával marasztalta el az önkormányzatot. Két hete, június elején pedig a NAV emberei szállták meg a polgármesteri hivatalt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.