Bár tavaly már Hszi Csin-ping kínai elnök is felemelte hangját a „túlméretezett, xenocentrikus és furcsa” épületek ellen, a piac mást diktál. A vidéki nagyvárosok, például a korábban legfeljebb dinsztelt csirkéjéről ismert Dezhou, a „napenergia völgye” tematikus városimázzsal vonzanák a befektetőket.
Hajókatasztrófa-formájú lakónegyed, nadrág alakú felhőkarcoló, osztrigára emlékeztető könyvtár: Kínában szabad kezet kaptak az építészek. Pekingben és Shanghaiban az egekbe szöktek a telekárak, a befektetők figyelme így a vidéki nagyvárosok felé fordult. Bizonyos szakértők úgy vélik, a gazdaság egyéb szektorainak erősödése miatt Kína hamarosan lehűtheti az ingatlanfejlesztési lázat, a Guardian szerint azonban jelenleg az érintett önkormányzatok bevételének legnagyobb része, esetenként akár 80 százaléka is a telekeladásokból származik. Az elmúlt két hónapban 50 kínai város 453 milliárd jüan, azaz csaknem 2 ezer milliárd forint bevételre tett szert az ingatlanüzletekből, ami 73 százalékkal több tavalyi eredményüknél. A felpörgetett ingatlanberuházások a kultúrszcénát is érintik: soha nem látott mennyiségben épülnek színházak, múzeumok és operaházak, de az már más kérdés, hogy mennyire sikerül közönséggel megtölteni őket.
A kritikusai szerint dombok helyett inkább összeütköző tengerjáró hajókra emlékeztető, 800 méter hosszú Beihai-i Fake Hills lakónegyedet Zaha Hadid tanítványa, Ma Yangsong, a beszédes nevű MAD Architect építésze tervezte, és ő jegyzi a Nanjing-i Zendai Himalayas Centre-t is. Utóbbi tervezésénél a tradicionális shanshui festészet inspirálta Mát; a vízfestékkel készült tájképek mintájára olyan hatást kívánt elérni, mintha az 560.000 négyzetméteres épületet ezer éve víz és szél erodálná. A holland MVRDV építésziroda tervezte tianjini könyvtár a tervezők szándékai szerint egy osztrigára hasonlít, közepén tükörfelületű gyönggyel. A magát előszeretettel a Szilícium-völgy riválisának aposztrofáló Dezhou-ban épült Sun-Moon Mansion irodaépületen a napelemek esztétikai funkciót is be kívánnak tölteni. Az ötletgazda Kína „napelemkirálya”, Huang Ming volt, aki pályafutását olajmérnökként kezdte, és napkollektoros vízmelegítőket gyártó cége jelenleg a legnagyobb a világon, olyan sikertermékeket forgalmazva, mint a napenergiával melegített WC-ülőkék vagy az ugyanígy hajtott tibeti imamalmok.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.