Ezért döglődik a magyar lakáspiac
A magyarok a kontinens legolcsóbb lakáspiacán sem tudnak labdába rúgni, így a sokat emlegetett fellendülésre még jócskán várni kell. Az árak régóta várt emelkedése mellett ugyanis az átlagos vásárlók mindinkább kiszorulnak a piacról.
Prágában átlagosan kétszer, Párizsban pedig hétszer drágább egy hasonló lakás, mint Budapesten, mégis döglődik a hazai lakáspiac – írja az Origo. A magyar várálóknak azonban ezzel együtt is viszonylagosan sokkal többe kerül egy lakás, mint külföldön a külföldieknek. Ahhoz ugyanis, hogy egy 70 négyzetméteres új lakást vásárolhasson valaki, Magyarországon átlagosan több mint 7 évi bruttó fizetését félre kell tennie, miközben például Koppenhágában – ahol egy négyzetméternyi új lakás majdnem a budapesti háromszorosába kerül – mindössze 2,2 évnyi fizetés megspórolására van szükség. A külföldiek így – saját pénztárcájukhoz mérten – roppant kedvező áron tudnak lakást vásárolni Budapest amúgy legdrágább kerületeiben is, a magyarok pedig nem nagyon találnak maguknak megfelelőt.
Jellemzően kedvezőtlen a magyar lakáspiac szerkezete is, itt a legnagyobb az egy- és a kétszobás lakások aránya a teljes állományon belül. A lakás-fenntartási kiadások viszont Magyarországon a legalacsonyabbak.
További részleteket itt lehet olvasni.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.