Az egykori Balettintézet jelenlegi tulajdonosa szándéknyilatkozatot írt alá az épület eladásról – közölte a terézvárosi önkormányzat sajtóosztálya kedden. A szándéknyilatkozat aláírását a tulajdonos magyarországi képviselője is megerősítette.
Orbán "portugálos" törvényjavaslatot kért Tarlóstól |
Az egykori Ballettintézet épületének ügyét korábban Orbán Viktor maga is felvetette Tarlós Istvánnak. Amikor májusban az új BKK-buszokat kipróbálva épp a használaton kívüli Balettintézet előtt robogtak el, a kormányfő azt kifogásolta, hogy a palota a "portugálok" kezében van, és gyakorlatilag felszólította Tarlós Istvánt, hogy a főváros terjesszen be egy törvényjavaslatot annak érdekében, hogy az épületet a magyar állam visszaszerezhesse. Az Origo akkor megtudta, hogy a VI. kerület szándéka szerint szigorúan büntetné azokat a befektetőket, amelyek világörökségi területen lévő ingatlanokat hagynak üresen állni. Ha pedig ez nem járna eredménnyel, az állam visszavehetné az épületeket. A kerület az akkori beszámoló szerint fel is vette a kapcsolatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal, hogy elkészítsék az ehhez szükséges törvénytervezetet. |
A jelenlegi tulajdonos, a portugál QPR Investimentos S.A. és a Zara Invest A.G., mint leendő tulajdonos szándéknyilatkozatot írt alá az Andrássy út 25. alatti épület tervezett adásvételével kapcsolatban – közölte a Dessewffy és Dávid, valamint Társaik Ügyvédi Iroda.
Mint írták, a Balettintézet Budapest egyik leghíresebb jelképe, ezért kiemelten fontosnak és közös érdeknek tartják a megfelelő hasznosítását.
Az ügyvédi iroda közleményében hozzátette, hogy az adásvétel során az épület tulajdonosa nem feledkezik meg a Balettintézet jelentőségéről, annak történelmi, építészeti és műemléki értékéről, ezért olyan jól ismert befektetőt részesít előnyben, akinek a múltbéli tevékenysége a hotelfejlesztési szektorban biztosítja az épület megfelelő hasznosítását.
Amennyiben a felek megkötik a végleges szerződést, és az új tulajdonos birtokba veheti az épületet, akkor azt a Zara Invest AG felújítja, és ötcsillagos szállodát alakít ki az épületben – olvasható a közleményben.
A VI. kerületi önkormányzat üdvözölte, hogy megkezdődik az épület helyreállítása, ugyanakkor elvárják, hogy a beruházás állásáról, az egyes munkafázisokról folyamatos tájékoztatást kapjanak a befektetőtől. Hozzátették, a tulajdonos jogi képviselője májusban jelezte az önkormányzatnak, hogy a palotára még 2011-ben kiadott építési engedély idén szeptember 5-i lejárta előtt értékesíteni kívánja az ingatlant.
A bank olyan, biztos anyagi háttérrel rendelkező befektetőnek akarta eladni a másfél évtizede üresen álló palotát, amely a lehető leghamarabb el tudja kezdeni a palota felújítását – írták.
A Lechner Ödön és Pártos Gyula által tervezett, 1883-86 között épült Drechsler-palota évtizedeken keresztül adott otthont az Állami Balettintézetnek. Az Operaházzal szemben álló épületet 1997-ben értékesítette 220 millió forintért a VI. kerület akkori vezetése.
A következő városvezetés a vételárat megduplázta, és a vevő Andrássy 25. Kft. további 900 millió forintot fizetett a balettintézet és a többi bérlő kiköltöztetésére. Tíz évvel később az izraeli tulajdonos 7,5 milliárd forintért adta tovább egy portugál cégnek az ingatlant, amely jelenleg a portugál bank kezében van.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.