Nem is olyan egyszerű az árfolyamgáttal!
Az árfolyamgátra való jelentkezés nem sokat segít, az "az én pénzem" lakossági pénzügyi portál szerint a legtöbbeket bankjuk nem együttműködő magatartása tart távol a rögzített árfolyamon való törlesztéstől.
Sokak számára azért nem járható út az árfolyamgátra jelentkezés, mert bankjuk csapdába ejtette őket. A nagyobb bajban levők számára nem a határidő kitolása, hanem törvénymódosítás hozna igazán megoldást. Az eddig nagyon alacsony jelentkezési arány tükrében logikus lépésnek tűnik a tegnap benyújtott módosítóban az árfolyamgátra jelentkezés határidejének március végéig javasolt prolongálása. Az az én pénzem.hu lakossági pénzügyi portál szerint egy csomó jel utal arra, hogy ez az intézkedés közel sem lehet elegendő. Nagyon sokaknál ugyanis bankjuk magatartása akadályozza, hogy fix árfolyamon törlesszenek.
A pénzintézet a portál szerint úgy állítja például be, hogy már az árfolyamgátra jelentkezéskor minden feltételt teljesíteni kell, és a szükséges papírok hiánytalan benyújtásához is ragaszkodnak. Ezzel szemben – állította a portálnak Fortolóczki István ügyvéd – tény, hogy a feltételeknek csak a folyósításkor kell megfelelni. A törvény szerint egyébként az árfolyamgát alá belépést a határidőig írásban kell kezdeményezni.
A határidő kitolása – amit, mint Binder István szóvivő kérdésünkre elmondta, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) üdvözölne – Fortolóczki szerint önmagában nem oldja meg a problémákat. Törvénymódosítással kellene elérni, hogy a pénzintézetek legalább a fizetési készséget tanúsító adósoknál tőkésítsék a hátralékot.
Sokan ugyanis fizetnek annyit, amennyit tudnak, hogy elkerüljék a felmondást. Hiába kérnek, nem kapnak esélyt, a bank a lejárt tartozás egyösszegű rendezését várja el, amit lehetetlen teljesíteni. A megoldás az lenne, ha a hátralékot hozzácsapnák a tartozáshoz (tőkésítés), és az egész összegre lehetne megkötni az árfolyamgátas szerződést.
További részleteket itt lehet olvasni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.