Ingatlan hvg.hu 2012. szeptember. 11. 16:12

Milyen ingatlanokat érdemes vásárolni ősszel?

Családi házakat akár 30-40 százalékkal olcsóbban is vehetünk, különösen a Balatonnál és Budapest vonzáskörzetében. A panellakások iránti kereslet tovább csökkent, a téglaépítésűeké növekedett.

„A fővárosban tovább nyílt az olló a tégla- és panellakások között, vagyis amíg 2010 elején még 60-40 volt a tégla-panel arány az összes létrejött tranzakció darabszámában, addig az elmúlt fél évben ez már szinte stabilan 70-30-ra csökkent” – mondta lapunknak Rutai Attila, a Duna House elemzője.

Országos szinten is hasonló a helyzet, ugyanez az arány 50-50-ről 60-40 százalékra változott. Aki házat ad el, annak jó tudnia, hogy a fővárosban a vevők alig tizede vásárol, ők is átlagban 23 millió környékén. Vidéken ugyan a vevők harmada vesz házat, de átlagosan csupán 15,5 milliót költ. Vidéken itt elsősorban a vidéki nagyvárosokat kell érteni, a kisebb települések piaca szinte teljesen beállt.

Visszatérnek a kisebb, olcsóbb lakások

A lakásvásárlók átlagosan az 55 négyzetméteres kategóriát keresik, és bár idén növekedett a valamivel a nagyobb lakások iránti kereslet, a nagyméretű ingatlanok eladása biztosan elnyúlik majd. „Ugyancsak ezt a trendet fogják erősíteni a most újra beindult állami kamattámogatásos hitelek is, amelyek támogatási árkorlátja a kisebb, olcsóbb lakások piacát fogja előnyben részesíteni” – mondta Rutai Gábor. Az idei első 8 hónapban eddig mintegy 68 ezer ingatlan adás-vétel történt, ami a tavalyi azonos időszaknál éppen 20 százalékkal nagyobb forgalmat mutat. Nem szabad azonban elfelejteni a tavalyi rendkívül gyenge év eleji piac, és a végtörlesztés miatti idei erős első hónapok közti óriási különbséget.

A kisebb lakások kelendőbbek
Horváth Szabolcs

Érdekesség, hogy az első lakásvásárlók aránya a Duna House adatai szerint jelentősen megugrott. A fővárosban csak áprilisban 4 százalékkal többen vettek első lakást. Éves szinten a szegmens vásárlóinak aránya összesen 38 százalékkal növekedett. A második legnagyobb csoport a befektetőké volt, ők az összes eladás mintegy ötödét tették ki. Budapesten szinte kizárólag 17 millió forint fölött vásárolnak, átlagban 60 négyzetméter körüli lakásokat. Vidéken a befektetők 9 millióért vásároltak átlagban, 65 négyzetméteres átlagos méretben.

Most érdemes balatoni nyaralót venni

Idén nyáron még több ingatlan került a piacra a Balatonnál, mint tavaly ilyenkor. Szinte minden negyedik családi házon, nyaralón ott van az eladó tábla. A nemrégiben épült családi házak akár 30-40 százalékkal olcsóbban megvásárolhatók, mint amennyibe egy vadonatúj megépítése kerül.

Az áresés okai igen sokfélék. A családi házak piacán a válság kirobbanása óta túlkínálat és alacsony árszint tapasztalható, illetve az építési költségek is folyamatosan emelkednek. Másrészt a kétezres évek fellendülésekor hitelre vásárolt, épített családi házak tulajdonosai közül sokan nem tudják fizetni a kölcsönt, így el kell adniuk a házat. Igen gyakori az is, hogy sokan, akik korábban az agglomerációba költöztek, eladnák házukat, hogy városi lakásba költözzenek vissza.

Árban és lokációban nagy a szórás a családi házaknál. Ingatlanforgalmazók értékadatai alapján 2008-ban 13 millió forint, tavaly pedig 14,4 millió forint volt egy átlagos családi ház ára. Figyelembe kell azonban azt is venni, hogy ma már csak a jobb módúak vásárolnak házat, ők pedig a jobb minőségű, nagyobb, – s így általában drágább – ingatlanokat keresik. Vidéken a néhány éve 20 millió forintért felépített házat ma 10-15 millióért lehet csak eladni.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.