Így lehet sok pénzt lehet fogni a lakásenergián!
A zuhanyzás, a hűtőgép vagy a légkondicionáló egyaránt energiatemetővé válhat, ha nem figyelünk oda, így akkor is borsos lehet az energiaszámla, ha nyáron meg is ússzuk a fűtésdíjat. A Lakásfókusz blog nyári lakásenergia optimalizálást készített.
Villanybojler használatával három perc alatt el lehet használni körülbelül egy kilowattórányi energiát, így nyáron sokkal hatékonyabb a hideg vizes testhűsítés. Az energiatakarékos hűtőszekrény is kilowattóra zabálóvá válhat, ezért egyfelől érdemes hűvös helyre állítani a készüléket. Ezen felül a belső hőmérséklet beállítása is fontos: 7-8 Celsius fok tökéletesen megfelel az élelmiszerek frissen tartásához a nyári hónapokban – írja a blog.
Minden egyes fok, amivel lejjebb visszük a hűtés hőmérsékletét 6 százalékkal növeli a hűtő áramfogyasztását. És még egy hasznos trükk: sokkal hatékonyabban működik hűtőszekrényünk, ha tele van pakolva, mert ilyenkor minden egyes benne lévő tárgy akkumulátorként tárolja a hideget, ha már egyszer lehűlt. Mindezek figyelembe vételével akár 50 százalékot is meg lehet takarítani a hűtő fogyasztásán.
A klímaberendezések esetében érdemes arra ügyelni, hogy soha ne működjön maximális teljesítményen, illetve a hűvös esti vagy hajnali órákban végzett szellőztetés is nagyban hozzájárulhat a helyiség hőmérsékletének alacsonyabb szinten tartásához. Hasznos kiegészítő lehet még a plafonra szerelt ventilátor is. Egy nagymonitoros házas gép 100-200 wattot is megehet óránként. Ha valaki egész nap működteti a PC-jét, hogy leveleket fogadjon, vagy játsszon, az akár több mint 5000 forintnyi áramot is elhasználhat e célra havonta.
További részleteket itt olvashat.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.