Ingatlan hvg.hu 2012. május. 11. 18:19

Öt ingatlanos típus, akit jobb elkerülni

Ha valaki ingatlanvásárlásba kezd, az esetek nyolcvan százalékában az ingatlanközvetítőkre van utalva. Szerencsés esetben ismerősön keresztül, közösségi portálokon, magányszemélyek gyűjtőoldalain, vagy újsághirdetésekben is találhatunk lakást, de a legkiterjedtebb adatbázisok az ingatlanirodákhoz vannak bekötve. Az ingatlanosok trükkjeit viszont ki kell ismerni. Öt karakter, akit jobb elkerülni.

1. A tájékozatlan

Minimális elvárásnak tűnik, hogy egy ingatlanos tisztában legyen egy lakás legalapvetőbb tulajdonságaival: hányadik emeleten van, mennyiért árulják, mennyi a közös költség, annak része-e a vízdíj, illetve van-e beszerelve vízóra. Nekünk már sikerült belefutnunk olyan szakemberbe, aki a kiszemelt lakással kapcsolatban egy kérdésre sem tudott válaszolni, ha mégis, rosszul. Nem mindegy, hogy egy garzonban például hatezer vagy tizenkétezer forint a közös költség, ezért ha már az alapkérdések is kifognak a közvetítőn, az sok jót nem ígér.

2. Az agresszív

Elsőre készségesnek is tűnhet az az ingatlanos, aki folyamatosan bombázza a vevőt jobbnál jobb ajánlataival. Ha azonban nem veszi figyelembe a vásárló igényeit (például hogy nem a XX., hanem a VI. kerületben keres lakást, vagy hogy nem szeretne földszinti, felújítandó ingatlant), és a felvázolttól teljesen eltérő paraméterekkel rendelkező lakást mutat, szintén felmerül a kérdés, van-e értelme élni ezzel a segítséggel. Ennél a típusnál hangzanak el a leggyakrabban az olyan tipikus mondatok, mint "Ez a lakás nagyon hamar el fog menni, egy hétnél tovább nem marad a piacon", vagy "Még ma írásbeli ajánlatot kéne tenni, különben elviszi más".

Mester Nándor

3. A behízelgő

Ingatlanvásárlás során azt is meg kell tanulni, hogy ne higgyük el feltétlenül azt a sok szépet és jót, amit rólunk, vagy a kiválasztott lakásról mond az ügynök. Az olyan hirdetésekben szereplő sztenderdeket, mint hogy „valódi gyöngyszem”, „közel a Városligethez” (= a Péterfy Sándor utcai detoxikálóval szemben van), a Westend mellett (= két kilométerre onnan), kiváló panorámával (tízemeletes panellakásokra néző), vagy „áron alul eladó” (mihez képest?), a rutinosabb vásárló automatikusan átugorja, de terepen is észnél kell lenni. Amikor például arról próbál meggyőzni az ingatlanos, hogy a fal minden lakásban (újban, régiben, emeletiben, földszintiben) penészesedik, az pedig a világ legtermészetesebb dolga, hogy lehullott a vakolat, nem árt hátrálni.

4. A túl őszinte

Szintén nagyon szimpatikus lehet az az ingatlan-tanácsadó, aki nem rejti véka alá egy lakás vagy egy ház hibáit. A mértéket azonban itt is érezni kell. Tekintetbe véve, hogy a közvetítő dolga az lenne, hogy túladjon egy ingatlanon, azzal már nagy valószínűséggel átlép egy határt, ha közli velünk: ő nem szívesen lakna az általunk kiválasztott házban. Az ítéletet lehet még fokozni, ha például előrevetíti, hogy az épületet szerinte előbb-utóbb úgyis lerombolják.

5. A nehézkes

Az nem ritka, ha néhány hét, több email-váltás és telefonbeszélgetés után az ingatlanos leveszi a kezét a vásárlóról, ha addig nem talál megfelelő lakást, az viszont már kellemetlenebb, ha már az első időpont egyeztetés kudarcba fullad. A vevő ilyenkor persze eleinte még lelkesen próbálkozik visszahívni, üzenetet hagyni, aztán feladja.

Kiből lehet ma ingatlanos?

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.