Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. október. 04. 14:58

Orbán miatt drágább lesz a takarítás is

Egy létesítmény üzemeltetési költségének - átlagosan - 40-50 százalékát teszi ki az energia.

Egy létesítmény üzemeltetési költségének - átlagosan - 40-50 százalékát teszi ki az energia. Ezt követi a takarítás 13-15 százalékkal, míg az őrzés-védelem 3-5 százalékot tesz ki. Az üzemeltetés élőmunka-igényes, ezért a GDP-hez mért arányánál itt magasabb a foglalkoztatottak hányada.

Az élőmunka-igényesség következménye az, hogy a kormány tervezett intézkedései - az áfa és a minimálbér emelése - 30 százalékkal drágítja a tisztítási szolgáltatást - mondta Paár Zoltán, a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség elnöke. Ebben a szektorban a munkabér teszi ki a költségek 70-80 százalékát. Arra a kérdésre, hogy ezt miként veszik tudomásul a szolgáltatók és a megrendelők, Német Ferenc azt válaszolta: várhatóan az első fél-egy évben a feketegazdaság felé megy a szektor, majd a megrendelők elfogadják az áremelést. Legalábbis erre lehet következtetni a korábbi hasonló helyzetekből.

A magyar bruttó hazai termék (GDP) 6-8 százalékát teszi a létesítménygazdálkodási ipar éves bevétele, az alkalmazottak száma pedig meghaladja a 300 ezret. A szakma szerdától mutatja be eredményeit egy kiálltáson és konfefrencián. A létesítménygazdálkodó cégek a munkahelyi környezetet - például tisztaságot, világítást, fűtést, biztonságot - biztosítják megfelelő minőségben és áron. A megrendelők fele-fele arányban az állami és önkormányzati szektorból, illetve a magánszférából kerülnek ki - mondta Németh Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke.


     

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.