A régészek régóta keresték a Traianus császár fórumán emelt templomot.
A régészek régóta keresték a Traianus császár fórumán emelt templomot. A szentélyt a Római Birodalmon 117-138 között uralkodó és a saját sírhalmaként épített Angyalvárról ismert Hadrianus emelte elődje és fogadott apja, Traianus és annak felesége, Plotina emlékére.
A templom az időben legutolsó, méretében a legnagyobb császárfórumon állt. A római Piazza Venezián a harmadik metróvonal építésekor végeztek próbafúrást, így ütköztek Traianus és Plotina templomának. A jelenet a Federico Fellini által rendezett Róma című film hasonló kockáit idézte - nyilatkozták a régészek, akik szerint már az is rendkívülinek számít, hogy sikerült azonosítani a templom pozícióját, még ha nem is tudják kiemelni a föld alól és rekonstruálni.
Az épület további részei a tér egyik palotája alatt húzódnak. A templomból a felszínen csak a Traianus-diadaloszlopnál fekvő hatalmas gránitoszlop maradt fenn. A 112-ben felavatott Traianus-fórumon több épület sorakozott egymás mellett: a dákok feletti győzelmet ünneplő diadaloszlopon túl egy bazilika, egy latin és egy görög nyelvű könyvtár és Traianus piaca is. A régészek kincsesbányának tartják: 2005-ben egy másfél méter magas márványfejet találtak a fórum egykori szennyvízcsatornájában. A Constantinus császárt ábrázoló fejet hatalmas súlyként a csatorna kotrására használták.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.