Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. augusztus. 16. 10:44

Padlón a panel, senki nem vesz lakótelepi lakást

A válság nemcsak az ingatlan adásvétel évről-évre csökkenő darabszámában mutatkozik meg, hanem a lakástípusok iránti...

A válság nemcsak az ingatlan adásvétel évről-évre csökkenő darabszámában mutatkozik meg, hanem a lakástípusok iránti keresletben is.

A 2009-es nagy ingatlanpiaci ár- és tranzakcióesés egyben azt is magával hozta, hogy ez és a 2010-es év első felében, látható elmozdulás történt a vásárlók lakástípusok szerinti preferenciájában. Bár a téglaépítésű lakásokat vásárolták mindig is legnagyobb arányban, az érintett időszakban mégis látványos csökkenés volt tapasztalható ebben az ingatlantípusban, mégpedig a panel építésű lakások javára.

A fordulópont tavaly nyáron következett be, s az elmúlt egy év alatt nemhogy visszarendeződött volna az arány, de mára még tovább nőtt a különbség. Az ok feltehetően abban keresendő, hogy az ingatlanpiac alakulása és a gazdasági környezet ráébresztette a vásárlókat arra, hogy nem csak a vételi ár a szempont, hanem az értékállóság és a valamikori eladás várható esélye.

Így a vevők közel fele már ilyen típusú ingatlant vásárol, míg panelt csak a vásárlók  kb. 34%-a választ, a korábbi közel 40% helyett. A családi házat vásárlók aránya kisebb ütemben nőtt az elmúlt évben, bár ennél a típusnál markáns változásokról általában nem lehet beszámolni.


 Amennyiben valóban az értékállóságra való törekvés áll a tégla lakások vásárlási növekedésében, úgy alátámasztja az elképzelést a Duna House Barométer (ingatlanpiaci elemzés) első száma, amelyből kitűnik, hogy a Tégla lakás index kisebb értékvesztést mutat, mint a Panel Index.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.