Az aláíráson nem vett részt a hivatalából két hónap múlva távozó Valentyina Matvijenko kormányzó, pedig ő volt a...
Az aláíráson nem vett részt a hivatalából két hónap múlva távozó Valentyina Matvijenko kormányzó, pedig ő volt a projekt kezdeményezője. Matvijenkónak egy 2007-es budapesti látogatás során megtetszett a TriGránit által épített Művészetek Palotája, és előzetes megállapodást írt alá egy hasonló komplexum szentpétervári felépítéséről. Ekkoriban csaptak a legmagasabbra az indulatok az Ohta központ, valamint a szentpétervári önkormányzat egyéb vitatott építészeti tervei miatt.
A szentpétervári Művészetek Palotáját a XX. század elején épült első oroszországi villamos depó helyén építenék fel. A Vasziljevszkij-szigeten álló, az ipari építészet értékes objektumának tartott depó három épületből áll.
A hétfőn közzétett megállapodás rossz indulásnak bizonyulhat - írta a Kommerszant. A lap Grigorij Brjuhovtól, a Demján Sándorhoz és partnereihez tartozó Inveszt-Sztroj társaság - a beruházó - igazgatójától megtudta: a projekt pénzügyi előkészítésének lezárását december 1-jére halasztották. A hatóságok addigra kötelesek előkészíteni az építkezés számára a telket. Ám Szentpétervárnak addigra már más lesz a kormányzója, s neki kötelessége lesz biztosítani a sikert az Egységes Oroszország Pártnak az önkormányzati és parlamenti választásokon. A Művészetek Palotája körüli városépítészeti botrány pedig aligha fogja ezt elősegíteni - írta a Kommerszant.
A cikk szerint a városi hatóságok hétfőn írtak alá megállapodást Demján Sándorral, a TriGránit elnökével a Vasziljevszkij-szigeten 10 milliárd rubeles beruházással építendő Művészetek Palotájáról. A projekt megvalósításához azonban le kell bontani az első oroszországi villamos depó egy részét, s ez újabb nagy városépítészeti botránnyá fajulhat.
Hol vannak a telek határai?
Az orosz műemlékvédelem szakemberei és a városvédők azt ígérik, hogy bíróság elé viszik a projekt ügyét, ha az önkormányzat a telek határának kijelölése után tényleg engedélyezi az épületek részleges lebontását.
Demján Sándor hétfőn azt mondta: a projekt lehetővé teszi "az orosz és a szentpétervári kultúra jó eladását", és ebben sokkal nagyobb a perspektíva, mint a kőolaj és a földgáz eladásában.A magyar beruházó által készíttetett szakértői vélemény alapján az épületeknek a majdani Művészetek Palotájának telkén kívül eső felei megkapták a regionális műemlék státusát, másik felüket felszabadították a műemléki védelem alól, így lebonthatóvá váltak. Hétfőn azonban kiderült, még nincsenek jóváhagyva a telek határai. A koncepció egy 1600 személy befogadására alkalmas, rendkívül korszerű koncertterem és a rendezvények közvetítésére alkalmas multimédia-stúdió, valamint egy kongresszusi központ és egy kiállítási komplexum építését irányozza elő. A magyar beruházó a széles körben közzé nem tett és utóbb érvénytelennek minősített versenypályázat egyetlen résztvevőjének bizonyult.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.