Megjött az étvágya Demján Sándornak, aki mostanáig csak bevásárlóközpontokat, irodaházakat, lakásokat és hoteleket...
Megjött az étvágya Demján Sándornak, aki mostanáig csak bevásárlóközpontokat, irodaházakat, lakásokat és hoteleket épített, az üdülőingatlanok még hiányoztak a palettáról. Eddig. Felgyorsulhatnak ugyanis az előkészületek az Indiai óceánban lévő Seychelles-szigeteken, és az oda tervezett üdülőparkban egy szuper luxus hotel és más létesítmények is helyet kaphatnak – értesült lapunk, amit megerősített a beruházó is. A projektről jó pár évekkel ezelőtt születtek meg az első tervek, ezeket gondolták most újra.
Tárgyalni fognak a Shangri-La Hotels and Resorts nemzetközi hotelüzemeltetővel is, hogy miként módosítsák az eredeti, több évvel ezelőtt felmerült együttműködési elképzeléseket. Ez a cég már 14 országban 50 hasonló egységet üzemeltet. Mivel módosult a terv, a finanszírozást is újra kell egyeztetni.
A távoli szigeteken a Polus Investments Ltd. képviseli a magyar többségi tulajdonú és Demján Sándor által felügyelt TriGranit Csoportot. Mahé szigetén luxus villák, egy 116 szobás ötcsillagos szálloda, úszómedence, búvárközpont és wellness központ is helyet kap. A vendégeket állandó minitaxi vagy gyorshajó szolgálat várja, ha éppen a központi fekvésű Long Island-ra akarnának átruccanni. Long Island egyébként rendkívül gazdag trópusi természeti ritkaságokban. Egykor börtönnek használták, egészen mostanáig senkit sem engedtek oda. Közepén egy közepes erődítmény volt, de erre ma már kevés jel mutat.
Magyar cégnek is jutott üzlet a megaberuházásban. A tervezést ugyanis a Fazekas György vezette építész iroda végezte. Kisebb alvállalkozók ugyancsak jól járhatnak majd a projekt során. Demján jól választott, amikor a Seychelles-szigeteket nézte ki magának, de azért lesz konkurencia. A Four Seasons Resort Seychelles már működik, és a Mahéhoz kapcsolódó híd másik végén az Eden Island is évek óta várja a vendégeket.
A 90 ezer lakosú, 115 szigetből álló országot még nem nagyon lepték el az ingatlanfejlesztők. A The New York Times november elején közölt cikke szerint alig van eladó ingatlan, ugyanis a tulajdonosok nem hajlandók megválni a folyamatosan növekvő értékű ingatlanjaiktól. A válság szinte teljesen elkerülte ezt a kis piacot, részben azért is, mert a tulajdonosok alig vettek fel jelzáloghitelt.
Mahé szigetén elég nagy szórás van az árakban. A legdrágább, tengerparti nyaraló vagy ház négyzetmétere 1500 dollár. A házárak 160 ezer dollárnál kezdődnek, egy két hálószobás, bútorozott házért elkérhetnek 500-600 ezer dollárt is. A külföldi vásárló17,5 százalékos adót és illetéket fizet, az engedélyt a kormánytól kell kérni a tranzakcióhoz. A közjegyző 1,5 százakékot számít fel.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.