Befejezték az előkészületeket, így már semmi akadálya annak, hogy csütörtökön megnyissák a horvát főváros legújabb...
Befejezték az előkészületeket, így már semmi akadálya annak, hogy csütörtökön megnyissák a horvát főváros legújabb plazáját. A TriGranit 244 millió eurót költött rá, ennek jelentős részét, mintegy 150 millió eurót tavaly ősszel, a válság közepén tudta megszerezni egy banki konzorciumtól. Az ügylet érdekessége, hogy a Demján Sándor vezette cégcsoport maga hozta össze a hat pénzintézetet és egy úgynevezett club deal keretében állapodott meg velük a kölcsönről.
Az Arena Centarban 59 ezer négyzetméternyi bérbeadható terület van, ennek több, mint 90 százalékát kötötték le a nyitásra. Összesen 10 mágnesbérlő fogadja a vevőket, a közepes és kis alapterületű boltok száma közel 200. A nagybérlők között van egyebek mellett az Interspar, a H&H, a Marks&Spencer, a Cinestar és több, nálunk is ismert nemzetközi ruházati és műszaki áruházlánc. A GAP és a Starbucks Coffee első horvátországi egységét nyitja a központban. A bérbeadást a csoport saját üzemeltető cége (TGM) végezte és ezt a munkát nem adják ki ezután sem a kezükből.
A TriGranit plazájának forgalmára jótékony hatással lehet, hogy a közvetlen szomszédségban van az Arena Zagreb nevű sport és rendezvényközpont, annak látogatói így könnyedén felkereshetik a bevásárlóközpontot is. A magyar többségi tulajdonú vállalatnak azonban számolnia kell az erősödő versenytársakkal. Már működik két nagyobb központ és további kettőt terveznek külföldi beruházók.
Horvátországban a kiskereskedelmi forgalom ugyanúgy visszaesett, mint másutt a térségben. Nem teljes azonban a kiskereskedelmi ingatlanok palettája, nincs például egyszintes, nyitott parkolójú strip mall, mint Magyarországon egyre több városban és nem található outlet center sem. Városszéli úgynevezett nagydobozos fejlesztések (hipermarketek, barkácsáruházak, bútoráruházak) viszont már vannak és számuk folyamatosan növekszik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.