Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. május. 05. 11:04

Nagymama házzal együtt eladó

Múlt héten robbant a hír: a pest megyei Makádon családi ház, nagymamával együtt 2,5 millió forintért eladó.

Múlt héten robbant a hír: a pest megyei Makádon családi ház, nagymamával együtt 2,5 millió forintért eladó. Nem viccről van szó, az ingatlant haszonélvezettel adnák el – de legalább e hirdetés feladói őszinték voltak. Nem minden eladó az…

Az eladó érdeke, hogy a házon mindent jobbnak láttasson a valóságnál, a vevőé meg az, hogy reális képet kapjon annak állapotáról. Egy balul elsült házvásárlással nem egy ember vált már földönfutóvá.

A papírok sokat számítanak

Alapszabály, hogy haszonélvezettel terhelt ingatlant ne vegyünk, abból semmi jó nem sülhet ki. Gyakori, hogy építési vállalkozók egy nagyobb lakásból csinálnak két kisebbet a felújítással egybekötve, és ezt osztatlan közösként jegyeztetik be a földhivatalba. Mellette egy ügyvédi megosztási szerződéssel, és az ahhoz tartozó tervrajzzal osztják ketté a lakást. Ennek oka, hogy új lakás kialakításakor sok fővárosi kerületben parkolóhely hozzájárulást kell fizetni. Ha a lakás osztatlan közös, ezzel ez kijátszható hiszen nem váltak teljesen két külön ingatlanná - papíron. Hátránya, hogy az ilyen lakásra nem lesz egyszerű hitelt felvenni, hiszen ahhoz a tulajdonostárs aláírása is kell majd.

Az is egyre gyakoribb, hogy „egyéb”, tehát a tulajdoni lapon nem lakásként nyilvántartott helyiségekből alakítanak ki mini garzonokat. Ezeket később sem lehet majd lakássá nyilvánítani, legtöbbször azért, mert nincs meg jogszabályban meghatározott minimális alapterületük. Ilyen ingatlanba beköltözve esély van arra, hogy a társasház közössége fellép az új lakó ellen, megteheti, hiszen nem lakás célú ingatlanban lakni elvileg nem lehet. Ne bízzunk a szomszédok jóindulatában, évek múlva is változhat a helyzet, és bírósági úton is kirakhatnak bennünket „egyéb” besorolású lakásunkból!

Önkormányzati kecó

Sokan csinálják azt, hogy bérleti jogot vesznek egy nagyon jó helyen lévő ingatlanon (pl. a Budai Várban), amit aztán feketén - az önkormányzat tudta nélkül - kiadnak. Ez nyilvánvalóan tilos és könnyen le lehet vele bukni. Saját célra viszont véleményünk szerint nem érdemes bérleti jogot vásárolni. A bérleti díjakat folyamatosan emelik az önkormányzatok, a lakással több lehet a macera, mint az öröm.

Falak, nyílászárók, épületgépészet

A falak nedvesedése az egyik legnagyobb probléma, amit ha nem veszünk észre, sok plusz költségünkbe kerül majd. Legyen gyanús, ha mindenhol frissen festett falak fogadnak. Eladás előtt nem szokás kifesteni a házat, hiszen lehet, hogy az új vevőnek más szín tetszik, akkor meg minek? A frissen festett falak a penész eltakarását is célozhatják. Ugyanez a helyzet, ha lambéria, vagy hasonló dekorációs elem található a falon. Mindig nézzünk a függöny mögé!

A nyílászárók állapotát is érdemes jól felmérni. Ha ezek, vagy az épületgépészeti elemek cseréjére néhány éven belül szükség lesz, azt érdemes lealkudni az árból, hiszen ezek mind több százezres tételek. A falban levő csővezetékek állapotáról biztosat nem tudhatunk, de néhány jelből következtethetünk arra. Tudjuk meg mikor épült a ház, ha lehet a tervrajzát is tanulmányozzuk át. Amennyiben volt felújítás a közelmúltban, ami a falban található vezetékeket érintette (elektromos, víz, egyéb) arról kérjük el a bizonylatokat, ha nincsenek, akkor vegyük úgy hogy nem volt felújítva. Sokszor elég egy konnektort leszerelni ahhoz, hogy lássuk csőben futnak e a vezetékek a falban, ami jó jel.

A vízvezeték csövek állapotára ott tudunk legjobban következtetni, ahol kijönnek a falból. Használt lakásoknál nem kötelező, de egy hőtérkép sokat segíthet a döntésben, vagy az ár kialakításában. Hiába jutunk jó áron egy ingatlanhoz, ha annak fenntartása, mondjuk a rossz hőszigetelése miatt nagy összegeket emészt majd fel.

Társasházi lakásoknál a ház állapotát is vizsgáljuk meg. A lakásunkat – ha van pénzünk – egyszerűen felújíthatjuk. Ha a ház homlokzata és közös terei kopottak, vagy hullik a vakolat, azzal lehet, hogy hosszú évekig együtt kell élnünk, amennyiben a társasház lakói erre nem akarnak, vagy nem tudnak pénzt áldozni.

Szomszédok, környék

Amikor az eladót kérdezzük, akkor valószínűleg minden szomszéd ideális: süket, néma és vak azaz nem hall semmit, nem lát semmit és nem is zajos. Érdemes a környéken különböző napszakokban elsétálni, időzni ott, esetleg szóba elegyedni a szomszédokkal, sok érdekes információ birtokába juthatunk. Társasházi lakásnál mindenképp beszélgessünk el a közös képviselővel, ne higgyünk el mindent az eladónak! Ha a ház nagyobb felújítást tervez, amibe a lakóknak anyagilag is hozzá kell járulni, arról tudjunk előre. Az ilyet az eladók előszeretettel hallgatják el, mert tudják: egy ingatlanvásárlás nagy összegének kifizetése után senki nem szeretne újabb nagy összeget kiadni…

Tudatos otthon
Hirdetés