Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. április. 27. 13:54

Itt nőttek a lakásárak. Lista és térkép!

Magyarországon – a közvélekedéssel szemben – a válság nem mindenütt járt az ingatlanárak egyöntetű csökkenésével és a...

Magyarországon – a közvélekedéssel szemben – a válság nem mindenütt járt az ingatlanárak egyöntetű csökkenésével és a forgalom visszaesésével. Több területen az árak emelkedése, egyes településeken a forgalom bővülése is megfigyelhető jelenség volt.

 

A válságra korántsem reagált egységesen az ingatlanpiac: jelentősek a területi különbségek, így például a főváros XI. kerületében az átlagos négyzetméterárak az elmúlt két évben mintegy 3 százalékkal nőttek, míg a VI. kerületben közel 30 százalékkal estek. Budán is vannak a válság által sújtott területek, de Borsodban is találni válságálló térséget – derül ki a most megjelent OTP Értéktérképből.

 

A gellérthegyi társasházak is értékállók
Fotó: Mester Nándor

A legértékállóbbnak a XI. kerület bizonyult: itt található az értéknövekedést elkönyvelő övezetek fele. A kerület átlagos négyzetméterára ennek köszönhetően még valamelyest emelkedett is az elmúlt két évben (nominálisan mintegy 3 százalékkal). Országosan a legnagyobb árnövekedést a Somogy megyei balatonföldvári kistérség könyvelhette el.

 

Több balatoni nyaraló övezetben is sikerrel vészelték át a válságot

A főváros környéki, a balatoni és néhány nagyváros környezetében lévő régió mutatkozott leginkább válságállónak. A válságot nagyvárosaink általában jobban vészelik át, bár sok esetben jelentős áreséssel. Érvényes ez a budapesti agglomeráció keleti és nyugati szektorára, amely válságállónak bizonyult, csakúgy, mint Győr-Moson-Sopron megye nagy része. A Balaton térségében vegyes a kép, bár többségében vannak a válságot jobban tűrő kistérségek, kedvező piaci helyzetben inkább a kitüntetett turisztikai, rekreációs és üdülőterületek, mint a Velencei-tó, Hévíz és Zalakaros környéke tartoznak.

Még mindig a Budai Várban a legmagasabb az átlagár
MTI Fotó: Soós Lajos

Magyarország legdrágább körzetében (1014 - a Budai Vár) az átlagos négyzetméterár 584 ezer forint volt 2010-ben, ami több mint a háromszorosa a legolcsóbb budapesti körzet (1156 - újpalotai lakótelep) átlagárának, és több mint a tízszerese a legolcsóbb hazai kistérség, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bodrogközi kistérség átlagosan 42 ezer forintos négyzetméterárainak.

A családi házak forgalma jelentősen visszaesett a fővárosban, ám az árak itt stagnáltak. Eközben a lakások értéke 9,5 százalékkal esett, míg a panel lakótelepek áresése gyakran meghaladta a 15 százalékot is. Az OTP szakértői 174 országos statisztikai kistérség, illetve 161 fővárosi irányítószám-körzet 2007-2010-es lakáspiaci forgalmi adatait elemezték. Bázisnak a 2008-as statisztikákat tekintették, hiszen a hazai ingatlanpiacon a válság jelei csak az ezt követő években mutatkoztak meg.

 

Tudatos otthon
Hirdetés