Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. január. 19. 15:58

Földcsuszamlás volt. Mit fizet a biztosító?

A magyar lakásbiztosítások többségében már az alap-biztosítás tartalmazza a földcsuszamlás elleni védelmet, de az...

A magyar lakásbiztosítások többségében már az alap-biztosítás tartalmazza a földcsuszamlás elleni védelmet, de az előre láthatóan veszélyes területeken a biztosító kiveheti a kockázatok közül ezt - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a távirati irodával.

A közműcégeknek is tud kárt okozni a földomlás

A K&H Biztosító például választható, kiegészítő kockázati elemként jellemzi a földcsuszamlás elleni biztosítást. A MABISZ közleményében Gilyén Ágnes kommunikációs vezető viszont azon az állásponton van, hogy a biztosítók általában beépítik az alapbiztosításba a földcsuszamlás kockázatát. Együtt kezelik azt a földrengéssel és a kőomlással, ami többnyire szintén az alapbiztosítás része.

A biztosító csak akkor fizet, ha váratlan volt a földomlás

A biztosító kizárhatja a kockázatok közül - záradékkal láthatja el a szerződést -, ha úgy ítéli meg, hogy a földcsuszamlás nem tekinthető véletlen eseménynek. Ilyen az az eset, amikor földcsuszamlásról ismert helyen biztosítja valaki a házát. A biztosítás lényege ugyan is az, hogy a kalkulálható kár véletlen eseményként következik be. A magyar biztosítási gyakorlatban a záradékolás nem jellemző, így ha érvényes lakásbiztosítással rendelkeztek a károsultak, megtérítik a kárukat a biztosítók.

Magyarországon az elmúlt hetekben-hónapokban több helyütt is volt kisebb-nagyobb földcsuszamlás, löszfal omlás. Az esetek többségében a folyókhoz közeli területekről van szó, az övezetekben a lakóházak és az üdülők-nyaralók aránya közel azonos.

Dunalföldváron egy nagyobb partfal szakasz "indult el"

Miskolcon, a történelmi Avason decemberben röviddel egymás után kétszer is megcsúszott a föld, előbb a Latabár-soron, majd az Ibolya utcánál "indult meg" a hegyoldal. Személyi sérülés nem történt. A napokban második fázisához értek a helyreállítások munkálataival. A nehéz és veszélyes munkaterületen két árokásó munkagéppel és két teherautóval dolgoznak a megcsúszott 480 köbméternyi agyagréteg eltávolításán, zajlik a draincsövezés, a csapadékcsatorna helyreállítása, a 600 köbméteres sziklatömbök elszállítása, az agyagzáró réteg visszaépítése és a rézsűkialakítás.

A Fejér megyei Kulcson harmincöt embernek kellett elhagynia otthonát, miután keddre virradó éjszaka megcsúszott a partfal; a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetőjének  tájékoztása szerint egy ház összeroskadt, két-három összeomlás közeli állapotban van, tizenöt épület falain látható repedések vannak.

A Deák Ferenc és a Hullám utca közötti területen - mintegy 400x150 méteres részen - ötvenhárom, többnyire állandó tartózkodásra használt ingatlan, és néhány üdülőház került veszélybe a löszfal nagyarányú mozgása miatt.

Tudatos otthon
Hirdetés