Tavaly ilyenkor az ingatlanadó-javaslat végnapjait élte, majd február elején végleg lekerült a napirendről, miután az...
Tavaly ilyenkor az ingatlanadó-javaslat végnapjait élte, majd február elején végleg lekerült a napirendről, miután az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette. Az önkormányzatok helyzete nem javult azóta, a helyi adókból származó bevétel úgy kell nekik, mint egy falat kenyér. Vegyes a kép az országban, de a közepes és kisebb, és főleg a kevés egyéb adóbevételi forrásra számító önkormányzatok kénytelenek voltak új adóterheket bevezetni. Többen is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a magánszemélyeket nem akarják tovább terhelni és a vállalkozásokat is csak módjával.
A többi januári áremelés után ezekben a hetekben tudhatjuk meg, hogy mennyivel több adót kell fizetni házunk, telkünk, üzletünk, nyaralónk vagy irodaházunk után. Változott az építményadó maximálisan kivethető mértéke: hasznos alapterület alapján történő számítás esetén négyzetméterenként 900 forintról 1100 forintra, míg a korrigált forgalmi érték alapján számított adó esetén 3-ról 3,6 százalékra.
Érden új teher az építményadó. A 65 ezres városban a lakóingatlan esetében az ahhoz tartozó telek, illetve melléképület nem "adózik", a szociálisan rászorulók kedvezményt, esetleg mentességet kaphatnak. Segesdi János (Fidesz) alpolgármester tájékoztatása szerint a helyieknek a korábbihoz képest legfeljebb 10-15 százalékkal kell több adót fizetniük ingatlanjaik után, és "csupán azok járnak rosszul", akik eddig a régi, az "értékbecsléses" szisztémát kihasználva valótlan önbevallást nyújtottak be.
Kapcsolódó cikkek:
- Mennyi telekadót fizet Orbán Viktor?
- Bokros Lajos ingatlanadót sürget
- Mi lesz a belvárosi plazával és hotellel?
- Nagyot bukott Matolcsy és Mesterházy a Balatonnál
Minden lakóingatlan hasznos (nettó) négyzetmétere után 400 forintot kell fizetni, ami egy nettó 100 négyzetméteres (körülbelül 20-30 millió forintot érő) házat alapul véve évi 40 ezer forintot jelent. Mivel az állandó lakcímmel rendelkező érdiek 10 százalékos kedvezményt kapnak, egy négytagú család esetében 16 ezer forint "megspórolható"; nem véletlen, hogy az elmúlt hónapokban 1650, életvitelszerűen itt lakó jelentkezett be a városba. A város 300-500 milliós plusz bevételre számít a telekadóból.
Pécsett 1500 négyzetméteres telekig nulla, e felett négyzetméterenként öt forint januártól a telekadó éves díja. A város évi 30-50 millió forint bevételt remél a telekadótól, a befolyt összeget városüzemeltetésre használják. Az új rendelet azt is előírja, hogy a bevallást minden telektulajdonosnak el kell készíteni, függetlenül attól, hogy kell-e fizetnie vagy sem.
Tavaly november közepén egyszer már lekerült a pécsi közgyűlés napirendjéről a telekadóról szóló előterjesztés, mert Páva Zsolt (Fidesz-KDNP) polgármester azt a javaslatot előkészítetlennek tartotta és ezért átdolgozásra javasolta. Az eredeti elképzelések szerint ugyanis 280 forintot kellett volna fizetni négyzetméterenként minden beépítetlen, üres építési telek után. Ez azt jelentette volna, hogy egy 1000 négyzetméteres ingatlan adója 2011-től évi 280 ezer forint lenne, függetlenül az ingatlan fekvésétől.
Tíz százalékkal, vagyis 100 forinttal növelte az építményadót januártól Miskolc városvezetése. Ez a mérték az üdülőkre és a nem lakás céljára használt lakóingatlanokra vonatkozik. Ennél nagyobb a százalékos drágulás a garázsoknál, ott 600-ról 700 forintra változott az éves díj négyzetméterenként. Szegeden is 10 százalékot meghaladó az építményadó emelkedése, 1050 helyett már 1200 forint négyzetméterenként. Tavaly ebből az adónemből 1,5 milliárd forint bevétel származott a 60 milliárd forintos összköltségvetésű megyeszékhelyen. Telekadó nincs és idén nem is tervezik a bevezetését.
Mosonmagyaróváron idénre 160 millió forintos telekadót terveztek. Információink szerint a lakóingatlanok esetében négyzetméterenként 100 forintos a tarifa. Az alföldi Kiskőrösön sem építmény, sem telekadó nincs. A magánszemélyek tulajdonában lévő beépítetlen területek után viszont évente 2500 forintot kell fizetni mérettől és övezettől függetlenül.
„Csaknem adómentes övezet vagyunk” - mondta lapunknak a székesfehérvári önkormányzat adóirodájának vezetője. Arra utalt, hogy - Szekszárdhoz és Zalaegerszeghez hasonlóan - sem telekadót, sem építményadót nem vetnek ki. Előbbi sohasem volt és nem is terveznek ilyet. Értesülésünk szerint azonban már „elgondolkodtak” azon, hogy az utóbbi terhet mégis bevezessék valamilyen formában.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.