Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. november. 19. 06:30

Ki dől be még szilveszterig?

A napokban csődvédelmet kért 3,4 milliárd forintos adóssága miatt a KÉSZ-csoport egyik legrégebbi cége, a ReCons...

A napokban csődvédelmet kért 3,4 milliárd forintos adóssága miatt a KÉSZ-csoport egyik legrégebbi cége, a ReCons Vagyonkezelő és Fejlesztő Kft. A társaságot szeptember végéig Közép-európai Építő és Szerelő Kft.-nek hívták. Új, két és fél éve adott nevét azzal indokolták, hogy már csak vagyonkezeléssel foglalkozik.

Az új ferihegyi terminálnál nagy megrendelést kapott a KÉSZ csoport

Az Index és a Délmagyarország című napilap is arról írt, hogy a ReCons két évvel ezelőtt kezdte a válságkezelést, amelynek fő célja a pénzügyi egyensúly megtartása és a hitelezők kifizetése volt. Az elmúlt egy hónapban azonban olyan helyzetbe került, hogy csődvédelem nélkül nem működhetett volna tovább. A bedőlt vállalatnak 90 napja van arra, hogy hitelezőivel csődegyezséget kössön.

A társaság a 100 leggazdagabb magyar egyikének, a szegedi Varga Mihálynak az érdekeltségébe tartozó KÉSZ Holding egyik cége. A holding bejelentette, hogy a csoport többi vállalatának működését nem befolyásolja a ReCons csődeljárása.

Idén nyáron húzta le a rolót egyebek között az eddig már 2000 budapesti lakást fejlesztő AL Holding. Ez nagy érvágás a XIII. kerületnek, ahol főszereplőnek számított a cég. Idővel egy-két másik fővárosi kerületben is próbálkozott, de az eladatlan lakások a nyakán maradtak és áthidaló hitelt sem tudott szerezni futó beruházásához, így kénytelen volt leállítani projektjeit. A legnagyobb terve az Árpád híd pesti lábához, a buszpályaudvar mellé tervezett Északi Városközpont névre keresztelt megaberuházása volt, ami a cég bukásával most már biztosan papíron marad.

A végét járja a március óta csődeljárás alatt lévő Csepeli Lakásfejlesztő Zrt is. Nem tudott ugyanis megalkudni a hitelezőkkel, ezért a napokban megkezdték a felszámolását. Az ötszáz lakásos csepeli Rákóczi Liget lakóparkot is építő társaságban 2005 elején szerzett tulajdonrészt az MFB leánycége, a Nemzeti Ingatlanfejlesztő és Lakásberuházó Zrt. A lakópark építését több probléma nehezítette, előbb a generálkivitelező Délépítő Zrt., majd a munkát átvevő Murus Zrt. vált fizetésképtelenné. A beruházás két és fél éves csúszással, 2009 júniusában fejeződött be. A Csepeli Lakásfejlesztő Zrt. vesztesége 2008-ban 250, 2009-ben már 347 millió forint volt.

Az idei bukottak között van a szegedi Szeviép Zrt. is, az a cég több infrastrukturális beruházásnál volt fővállalkozó. Nem bírta a nyomást a Békásmegyer határában működő Csillagvár bevásárlóközpont üzemeltetője sem, ez főleg azért következhetett be, mert erősen visszaesett a kereslet, az üzletek által fizetett bérleti díj pedig nem fedezte a költségeket.

Egyre kevesebb az autópályaépítés Magyarországon
Marton Szilvia

Az ingatlanos és építőipari cégek árbevétele nagyot zuhant tavaly és idén csak lassult a csökkenés. Néhány példa: a Vegyépszeré a 2008-as 68 milliárdról 4 milliárdra apadt, a KÉSZ Közép-európai Építő és Szerelő Kft-é 28 milliárdról 13-ra csökkent, a Gropiusé feleződött (21-ről 10 milliárdra). Az ingatlanfejlesztést feladó és csak vagyonkezeléssel foglalkozó német IVG-é 3 milliárdról harmadára esett, a lakóberuházásokról ismert Pesti Házak a 2008-as 1,28 milliárd után tavaly már csak 650 millió forintos bevételt könyvelt el.

Nagy állami és magánprojektek híján az ingatlanos és építőipari szektorban további bukásokra lehet számítani a következő egy-másfél évben. Felgyorsulhat a konszolidáció, egyes cégeket – projektjeik miatt – felvásárolhatnak a tőkeerősebb, piacon maradt vállalatok. Nyomott áron juthatnak hozzá ezzel jó helyen lévő telkekhez vagy már megkezdett, de a kivitelezési szakaszba még nem ért projektekhez.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.