Az eddigi kis lépések taktikáját a komplex programok stratégiája fogja felváltani az épületek energiahatékonysági...
Az eddigi kis lépések taktikáját a komplex programok stratégiája fogja felváltani az épületek energiahatékonysági felújításainál – mondta lapunknak Bíró Marianna, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársa egy építésgazdasági kerekasztal-megbeszélésen Budapesten. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy jobban megéri a teljes épületet felújítani, mint például csak nyílászárók cseréjére pályázni.
A komplexitás valamennyi épülettípusra fog vonatkozni. Azaz nemcsak a panelekre, hanem a hagyományos téglaépületekre, családi házakra, társasházakra, valamint a közintézményekre is. Ugyanez érvényes a felújítási részmunkákra, a gépészetre, a nyílászáró-cserére, a hőszigetelésre.
A kormány egyik célja, hogy a jövő évben 100 ezer lakás egyenértékéig újítsa fel az épületeket – amely a gazdasági növekedés beindulásával akár évi 150-200 ezer lakásegyenértékre is felmehet.
A komplex intézkedésekkel csökkenteni akarják a lakások energiafelhasználását és fűtésszámláit, felfuttatnák a hazai építőanyag gyártást, s nem utolsósorban ezen intézkedések jentősen hozzájárulnak a tervezett 1 millió új munkahely megteremtéséhez.
A felújítási program részleteit a 2011-ben induló Új Széchenyi Terv fogja tartalmazni. A dokumentumról az év végéig tartó gazdasági konzultációsorozat indult.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.