Elszámolható lakásfelújítási költségek: válaszol a szakértő
A háztartási adókedvezménnyel kapcsolatos összefoglalónkra több...
A háztartási adókedvezménnyel kapcsolatos összefoglalónkra több hozzászólás érkezett, az olvasói kérdésekre Nyitrai Józsefné, az Enter Könyvelőiroda adótanácsadója válaszolt.
- Ha a lakásomban teljes nyílászáró csere lesz, ami körülbelül 600 ezer forintba kerül, abból mennyi lenne az adókedvezmény? Nyugdíjas vagyok, nem dolgozom sehol, és emiatt kellene jövő évben bevallást készítenem!
- Mivel nyugdíjas, munkaviszonyból, illetve egyéb jövedelemből származó, adóköteles jövedelme nincs, így sajnos a háztartási adókedvezményt nem tudja igénybe venni, mivel nincs adó, amelyből érvényesíteni tudja. Ettől függetlenül érdemes számlát kérnie, és részt venni a Kormány által indított „számla játékban”, talán esélye lehet a nyerésre, és egy kis „visszatérítésre”.
- Lakásunkban tavaly csináltattuk meg a csatornát és gázfűtést, szóval ezt már nem tudjuk adókedvezmény alá vonni. Viszont idén tervezzük a nyílászárók cseréjét, erre igénybe lehet venni ezt a lehetőséget? Mert ha igen, akkor érdemes a számlát gyűjtögetni, illetve ha megvannak a számlák, és önadózó magánszemély vagyok, akkor mi a módja az adókedvezmény visszaigénylésének?
- Az összevont adókedvezmények körébe tartozik a háztartási adókedvezmény, melynek részletes ismertetése az 1995/CXVII. törvény 35.§ (3) a) pontja, és a 37.§ (1) bekezdésben található. Az összevont adókedvezmény részeként a 100 ezer forintos korláton belül, 3,4 millió forint jövedelemig teljesen, e fölött 3,9 millió forint éves jövedelemig részben érvényesíthető. A kedvezmény mértéke 30 %, mely számla alapján vehető igénybe. A kedvezmény alapja a számla (áfát tartalmazó) bruttó értéke. Önadózóként a kedvezményként igénybe vett, a lakásfelújítással, korszerűsítéssel kapcsolatos számlák adatait kell feltüntetni majd a 2009 évről készülő szja bevallásban, 2010-ben.
- Lakásszövetkezet évi +20 ezer forintot szed be tőlünk lakásonként az épület karbantartására. Ezen kívül évi +10 ezer forintot a kazán karbantartására, +12 ezer forint a kazán üzemeltetésére. Ez csak az alap. Ha csinálnak is valamit, az plusz költség. (Természetesen ezen kívül az apparátus ellátása, fenntartása külön fizetendő.) Adókedvezmény a beszedett karbantartási költségek után lehetséges?
- A lakásszövetkezet részére megfizetett karbantartási, felújítási költségek, csak a magánszemély (aki a kedvezményt visszaigényelné) nevére szóló számla alapján érvényesíthetők. A lakók által befizetett összegről a lakásszövetkezet kap jelenleg számlát (valószínűleg így van). Ezt megváltoztatva, lehet kérni egyes lakókra eső befizetett összegről számlát, mely alapján, valamint az előző válaszban felsorolt feltételek alapján lehet az évet lezáró bevallásban az adókedvezményt visszaigényelni. Figyeljünk arra, hogy az összes előírt feltételnek egyszerre kell teljesülnie!
- Teljes lakásfelújítás volt nálunk, hőszigetelés, nyílászáró-csere, mindez hitelre. Számlával igazoltam mindent. A törlesztő részletek leírhatók az adóból?
- Az adókedvezmény igénybevétele szempontjából fontos, hogy a számla 2009. évi legyen, hiszen ettől az évtől lehet igénybe venni a kedvezményt. Ha tehát, 2009-ben végezte (végeztette) a felújítást, 2009-es dátumú a számla, és az Ön nevére szól, akkor vehető figyelembe a kedvezmény, max. 100 ezer Ft összegig, valamint a jövedelemkorlát figyelembe vételével.
- A lépcsőházban három éve volt kazáncsere, lakásszövetkezeti lebonyolítással, 2010-ben jár le a hiteltörlesztés. Igénybe lehet venni még az adójóváírást? Ha lejárt a kazáncserére felvett hitel, panelfelújítás kezdődik, ajtó-, ablak-cserével, szintén lakásszövetkezeti lebonyolítással. Erre lehet igénybe venni jóváírást? Hogyan? A lakásszövetkezet ad minden lakásnak egy áfa-s számlát?
- A már 3 éve lebonyolított kazáncsere költségét sajnos már nem lehet figyelembe venni a háztartási adókedvezménynél. Az új felújítás, ablakcsere stb. költséget 2009-es évi „lebonyolítás” esetén a magánszemélyek igénybe vehetik, mint háztartási adókedvezményt, az előírt feltételek mellett. (Névre szóló számla, jövedelemhatár, évi max. 100 ezer Ft-os kedvezményhatár.)
A lakásszövetkezet részére megfizetett karbantartási, felújítási költségek, csak a magánszemély (aki a kedvezményt visszaigényelné) nevére szóló számla alapján érvényesíthetők. A lakók által befizetett összegről a lakásszövetkezet kap jelenleg számlát (valószínűleg így van). Ezt megváltoztatva, lehet kérni egyes lakókra eső befizetett összegről számlát, mely alapján, valamint az előző válaszban felsorolt feltételek alapján lehet az évet lezáró bevallásban az adókedvezményt visszaigényelni. Figyeljünk arra, hogy az összes előírt feltételnek egyszerre kell teljesülnie!
- Ha magam kivitelezem a lakás felújítását, kazáncserét stb., akkor is elszámolhatom az anyagszámlákat?
Sajnos a saját kivitelezés elszámolhatósága nincs benne a törvényi előírásban. Egyféle módon lehetséges ez mégis, ha saját maga egyéni vállalkozó, ill. saját társasága ezen elvégzett tevékenységet bejegyzett módon végezhet, és saját névre szóló számlát állít ki Önnek a végzett munkáról.
A megvásárolt anyagköltség felhasználható más által elvégzett munkához, amiről később külső partnertől kap elszámolható számlát. Ezek a feltételek a gazdaság felélénkítésére szolgálnak, a szakemberek által elvégzett munkák kiszámlázását ösztönözve.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.