A 29 négyzetméteres, de a család szaporodásával együtt bővíthető családi ház felépítése négyzetméterenként bruttó 160...
A 29 négyzetméteres, de a család szaporodásával együtt bővíthető családi ház felépítése négyzetméterenként bruttó 160 ezer forintba került. A háznak saját szennyvíztisztítója van, pellettel fűtik, a minimális energiafelhasználást 30 centiméter vastag, újságpapírból készült hőszigetelés biztosítja - olvasható az Év Háza honlapján.
A zsűri értékelése szerint, a korábban már több elismerést is elnyert győztes családi ház gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság mellett a szokatlanul komplex, az élet megannyi szegmensét átfogó tervezői szemléletről, de egyúttal gyökeres tervezői szemléletváltozásról is tanúbizonyságot adott.
Az épület azért is olcsó, mivel egy 25 centiméter vastag - bontott téglából készült - fal a tartószerkezete, amitől 30 centiméterre egy 12 centiméter vastag téglafal húzódik, és a kettő közé kerül a hőszigetelés. A fal hőátbocsátása mindössze harmada egy korszerű, 38 centiméter vastag téglafalénak.
A neves építészekből álló zsűri további három díjat is kiosztott. A Magyar Építész Kamara különdíját az Ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház nyerte.
A Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját pedig Zsuffa Zsolt budapesti családi háza érdemelte ki.
A Xella Magyarország Kft. - ez a cég állítja elő az Ytong pórusbeton falazóelemet - különdíját, egy plakettet, Hahn László szegedi családi háza nyerte el. Az Év Háza pályázatot a Magyar Építőművészek Szövetsége alapította, a jelenlegi jogtulajdonosa pedig Szoják Balázs.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.