A saját felhasználásánál több energiát termelő, Malmö mellett épülő Villa Akarp tervezői az energia megtermeléséhez...
A saját felhasználásánál több energiát termelő, Malmö mellett épülő Villa Akarp tervezői az energia megtermeléséhez, tárolásához és visszanyeréséhez a legújabb technológiákat alkalmazzák, emiatt egyelőre meglehetősen drágának számít a projekt. (Az építtetés 100 000 dollárral kerül többe, mint egy átlagos családi ház.) Hosszú távon azonban bizonyára megtérül a beruházás – főleg, hogy a sötét svéd téli hónapok során sem használnak majd külső energiaforrást a Villa Akarp lakói.
A ház éves szinten összesen 4000 kWh áramot termel (32 négyzetméternyi napelem segítségével) és nyer majd vissza 2600 kWh energiafelhasználás mellett, ami kiemelkedően pozitív energiamérlegnek számít. Ezt a svéd családi házakhoz képest öt és félszer vastagabb, jól szigetelő falaknak, valamint a tripla vastagságú ablaküvegeknek köszönhetően a fűtéshez 75 százalékkal kevesebb áramra lesz szükség (Svédországban népszerűek az elektromos fűtési rendszerek), a hatalmas ablakok miatt pedig kevesebb mesterséges fényforrást kell működtetni, ráadásul a vízmelegítéshez az épületen belül keletkező hulladékhőt is felhasználják majd.
A tervezők szerint pár éven belül olcsóbb „pozitív” családi ház-technológiák is elérhetők lesznek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.