Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2009. november. 02. 16:05

Tegye rendbe a gázkazánját! Mikor kell szerelő, mennyiért dolgoznak?

A legjellemzőbb jelenség, hogy a kazán belsejében leesik a víznyomás.

A legjellemzőbb jelenség, hogy a kazán belsejében leesik a víznyomás. Ha azt tapasztaljuk, hogy a nyári üzemmódról való átkapcsolás után nem akar a kazán begyulladni, érdemes mindenekelőtt a nyomást ellenőrizni. Ennek egyszerű módja van, minden mai kazán rendelkezik egy nyomásmérő órával, amelyről könnyen leolvasható, milyen tartományban kell lennie a nyomásnak.

Ez kazán típustól függően 1,2 és 2,0 bar között mozog. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vegyük elő a kazán használati útmutatóját, amelyben egyértelműen le van írva, milyen értékhatáron belül kell állnia a mutatónak. Amennyiben a nyomás túl alacsony, a kazán alján lévő csappal állíthatunk rajta. Ez a nyomásszabályzó szelep világosan fel van tüntetve a használati útmutatóban, de ha nem vagyunk teljesen biztosak magunkban, ne tekergessünk semmit, hívjuk ki a szerelőt, és kérjük meg, hogy mutassa meg, melyik szeleppel tudunk mi magunk is állítani a nyomáson. A csapot csak arra az időre nyissuk ki, amíg a nyomás a megfelelő tartományba lép, ezt követően zárjuk el teljesen!

Levegőtlenítse a rendszert!

Szintén gyakori probléma a rendszer levegősödése.  Ettől ugyan működik a fűtés, de nem a megfelelő hatásfokon. Ezt is egyszerű észrevenni, ha ugyanis a fűtés elindítása után a radiátor egy része hideg marad, vagy csobogó hangot hallunk, akkor valószínű, hogy levegő került a rendszerbe. Az újabb típusok már automatikusan elvégzik a légtelenítést, de ha nekünk kell megoldanunk, akkor sem kell pánikba esni. Kapcsoljuk ki a fűtést, és a radiátoron lévő légtelenítő szelep segítségével engedjük ki a felesleges levegőt. Ezután újra bekapcsolhatjuk a fűtést, de előfordul, hogy háromszor – négyszer is meg kell ismételnünk a légtelenítést, mire kielégítő lesz az eredmény.

Mikor kell szerelő?

A fentieken kívül számos tünetet produkálhat még a kazán, amelyekre érdemes odafigyelni. Ha a fűtést a szezon eleji enyhe időben megfelelőnek is érezzük, de a melegvíz hőmérséklete ingadozik, vagy nem elég forró, máris érdemes szakemberrel átnézetni. Kötelező jelleggel szerelőt kell hívni, ha a lakásban gáz- vagy égéstermék szagot érzünk, vagy ha a kazán burkolata forróvá válik. Ha a nyomás folyamatosan esik annak ellenére, hogy pótoljuk a nyomásszabályzó szeleppel, szintén szakember elé kell tárni a problémát.

 

[[ Oldaltörés (Szerelési és karbantartási árak) ]]

 


Szerelési árak

Magyarországon – sok nyugati országgal ellentétben – nincs törvénybe foglalva a kazánok rendszeres vizsgálata, ám mindenképp érdemes évenként egyszer átvizsgáltatni a fűtési rendszert. Ennek költsége elenyésző egy esetleges javításhoz képest, arról nem is szólva, hogy a nem karbantartott kazán 4-6 százalékkal is rosszabb hatásfokon működhet, mint a rendszeresen átvizsgált.


Alapvető átvizsgálási és karbantartási árak gázkazán és gázkonvektor esetében:

A felülvizsgálat ára: 1500 és 2500 forint körül mozog, helyben általában nem számolnak fel kiszállási díjat.
Karbantartás gázkonvektor esetében: 2.200 és 3.500 forint közötti összeggel kell számolni, ez az alábbi munkákat tartalmazza:
- Égőtisztítás
- Fúvóka csere
- Beszabályozás
- Gáztömörség ellenőrzés
Karbantartás gázkazán esetében: 4.500 és 6.500 forint közötti összegbe kerül, az alábbi munkákat tartalmazza:
- Égőtisztítás
- Deflektor ellenőrzés
- Kémény ellenőrzés
- Beszabályozás
- Gáztömörség ellenőrzés
A fenti számokból kiderül, hogy míg egy rosszul karbantartott kazánnal akár 10.000 forintot is veszíthetünk egy fűtési szezon alatt, addig a karbantartás ára ennek körülbelül a fele, érdemes tehát elvégeztetni a fűtési szezon eleji vizsgálatot.
Természetesen a rendszer tökéletes működéséhez elengedhetetlen a kémények átvizsgálása, valamint rendszeres tisztítása is. Erről lesz szó jövő heti cikkünkben.

Demeter Kornél
www.epitesiportal.hu

Tudatos otthon
Hirdetés