Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2009. augusztus. 06. 09:20

Hogyan építsünk sziklakertet?

A sziklakertbe soha ne tegyünk semmilyen idegen vagy mű dolgot, például kerti törpét...

A sziklakertbe soha ne tegyünk semmilyen idegen vagy mű dolgot, például kerti törpét vagy téglát, törekedjünk inkább a kövek és a növények különleges összhatására. A köveket beszerezhetjük kőbányából, gyűjthetjük őket a kirándulás során is, de ma már nagyobb kertészetekben is vásárolhatunk különböző formájú és színű köveket. A kövek méretükben eltérhetnek, de mindenképp szükség lesz néhány nagyobb méretű, domináns darabra.
Ha kőfejtőben vagy áruházban vásárolunk, akkor lehetőleg nagyméretű mészkövet válasszunk, mert ezek porózus szerkezetűek így a növények gyökerei szépen fejlődnek majd a repedésekben és hasadékokban. Minél nagyobb köveket szerzünk be, annál szebb lesz a sziklakert, persze azért vegyük figyelembe a kert nagyságát is.

Mindig kell egy-egy nagyobb, domináns kő



A köveket mindig úgy helyezzük el, hogy minél természetesebb formát adjanak ki, például kissé megdöntve, de nem élére állítva tegyük le. Félig ágyazzuk be a földbe a köveket, így még természetesebb hatást keltenek. Ha ügyesen építjük fel a sziklakertet, idővel olyan hatást kelt, mintha a növények a sziklából nőttek volna ki. Sziklakertet nem csak a kert közepére, magaslatra lehet építeni, hanem akár egy ágyásba vagy a szomszéd telek mellett is felépíthetjük, így térelválasztó szerepe is lehet.

Sziklakertbe kizárólag szárasság tűrő növények alkalmasak



Kizárólag szárazság tűrő növények alkalmasak sziklakertbe. Itt ugyanis nem lehet minden nap locsolni, mert a kövek a sok víztől szét málnak. Válasszunk évelő vagy örökzöld növényeket, amelyeket nem kell minden évben mozgatni. A kertészetekben minden tavasszal 5-10-es csomagokban árulják a sziklakerti növényeket. Egy ilyen növény már pár száz forintért megvásárolható, csomagban pedig még kedvezőbb az ára.

Ültessünk varjúhájat, kövirózsát, törpe növésű örökzöldeket, levendulát, ericát, tavasszal hagymás növényeket, ősszel pedig krizanténumot és fűszernövényeket (például kakukkfüvet), napvirágot, szalmarózsát vagy éppen kaktuszokat. Legyen megfelelő arányban az örökzöld és a virágzó növény, így nem lesz egyhangú és unalmas a sziklakert.

Minél több örökzöldet és évelőt ültessünk



A növényeket úgy válogassuk össze, hogy minél több évelő vagy örökzöld legyen közte, és ezek mindegyike törpe növésű legyen. Fontos, hogy futó vagy fél futó fajtákat (ilyen például a porcsinrózsa és a campanulla)is telepítsünk, mert ezek szépen befutják a köveket
Ne felejtsük el rendszeresen gyomlálni és tápoldatozni a sziklakertet, és télen gondoskodni a megfelelő védelemről a fagyok ellen.

Kovács Erika
viragcenter.hu

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?