Tetőkertet a lapostetőkre! Árak és hasznos tudnivalók
Ma a nagyvárosok központjaiban átlagosan 5–6 Celsius fokkal magasabb a...
Ma a nagyvárosok központjaiban átlagosan 5–6 Celsius fokkal magasabb a hőmérséklet, mint a külterületeken, a beton és az aszfalt ugyanis éjszakánként visszasugározza a nappal elraktározott hőenergiát. Ráadásul a felfelé ható termikus hőmozgások hatására zivatarok jöhetnek létre, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadékot pedig az elöregedett csatornahálózat nem képes elvezetni, ami komoly károkat okoz nyaranként a pincékben és az alagsori ingatlanokban.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/9a90740f-d59e-462c-9a9a-70805c1ea352.jpg)
Ha a belvárosban zöldtetőket telepítenének a meglévő lapostetőkre, akkor 15 százalékkal nőne Budapesten a zöldfelület – állítja Bellavics László, a Zöldtetőépítők Országos Szövetségének (ZÉOSZ) elnöke. Ennek hatásaként csökkenne a hőmérséklet, másrészt a zöldtető a csapadék 70 százalékát tárolná, a maradékot pedig késleltetve vezetné le a csatornákba, tehermentesítve ezzel a közműveket. A zöldtető számos haszna közül talán ez a legfontosabb, a helyi klímára gyakorolt hatás. Egyszer nyáron 42 Celsius fokot mértek egy a panelház 10. emeletén, a közvetlenül a födém alatti szobában. Ezzel szemben a zöldtető ültető közegének 10 centiméteres mélységében 20-21 Celsius fok mérhető a legnagyobb kánikulák idején is. A szakember szerint ennek két oka is van; egyrészt a növény levele és a talaj közötti levegőréteg nagyon jó hőszigetelő, másrészt a víz párolgása hőelvonással jár, csökkentve az épület hőmérsékletét.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/60f5dcf9-5177-4fe6-b835-3a6fbe6652ef.jpg)
Költségek, lehetőségek
Meglévő épületeken utólag is van mód zöldtetőt létesíteni, ám, hogy pontosan milyet, azt a statikai szakvélemény határozza meg. Újépítésű ingatlanoknál természetesen könnyebb a helyzet, itt tervezéskor kell meghatározni a zöldtető típusát és nagyságát. A zöldtető kialakítása drágább, mint egy hagyományos lapostetőé, ám németországi tapasztalatok azt mutatják, 20 éves távlatban megtérül a beruházás. Ugyanis a hagyományos lapostetők anyaga az UV sugárzás és a nagy hőingadozás hatására elöregszik, így átlagosan ötévente felújításra szorulnak.
Zöldtető típusai |
A beruházás megtérülését gyorsítja, hogy az adott épülethez tartozó zöldterület jelentősen növelhető, így az ingatlanok jobb áron, könnyebben értékesíthetők. Ráadásul az extenzív zöldtetők fenntartása nem igényel rendszeres szakmunkát, mindössze a megfelelő tápanyag-utánpótlásról kell gondoskodni, ami évente 8-10 gramm/négyzetméter nitrogéntartalmú műtrágya kiszórását jelenti. (Ez egy 50 négyzetméteres tető esetében évi 1500-2000 forintos költség.) Intenzív zöldtető esetében már más a helyzet, ez akár csak egy hagyományos kert, rendszeres karbantartást igényel, így megfontolandó állandó kertészt alkalmazni, vagy ha már a háznak van kertésze, némi plusz pénzért a tetőt is rendben tartatni vele.
A panelházak felújítása során fontos lenne, hogy a megszokott szórt kavicsos, fekete tető – amelynek élettartama 15 év, és 4–6 évente javításra szorul – helyett zöldtetőket építsenek. Ezek élettartama jóval hosszabb, szakszerű kivitelezés esetén akár több emberöltő is lehet.
Ma bárki készíthet zöldtetőt
Az építtetők és a tervezők tájékoztatása mellett a legfontosabb a terület egységes, műszaki szabályozása lenne. A zöldtetők kialakítása két részből áll, a szigetelésből és a kertészeti munkából. A szigetelés szabályozása megfelelő, de a másik oldal még várat magára. Az új OTÉK-rendelet sem hozott átütő sikert a zöldfelület-beszámíthatóság terén, állítja Bellavics. Előrelépés, hogy az OTÉK már elfogadja 10 százalékos beszámítással az extenzív zöldtetőt (5-10 cm vastag ültetőközegben szárazságtűrő növények), de nem rendelkezik a szakszerűség kritériumairól, és nem teszi kötelezővé az utógondozást. Félő, hogy a németekhez hasonlóan drága árat fizetünk, a magyarországi zöldtetőépítés első 20 évében elkövetet hibákért. Németországban 1995-ben 2 milliárd márkára becsülték a zöldtetők nem megfelelő karbantartásából eredő hibák javítási költségeit. Nálunk ráadásul szakképesítés nélkül, boldog-boldogtalan építhet zöldtetőt. – mondta el Bellavics László.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/52f330a4-3dda-4644-bb60-d5c0e57bb049.jpg)
Az építéshez nem elég a hagyományos kertészeti gyakorlat, speciális szakismeret szükséges az ültetőközeg elkészítéséhez, hiszen a födémen, mesterséges körülmények között nem működnek a természetben, termett talajon végbemenő talajbiológiai folyamatok. A zöldtetőn csak leromlás van, amelyet mesterségesen kell ellensúlyozni, hogy hosszú távon megőrizhető legyen a vegetációs réteg biológiai aktivitása. Nagyon fontos a szakszerű megépítésen túl a rendszeres ápolás. A zöldtetők állapotát tekintve döntő fontosságú a megfelelő vízelvezetés, és a porózus, átszellőztetett talajkeverék. Amennyiben e két kritérium nem teljesül, úgy pangó víz alakul ki, az ültetőközeg elsavasodik, és nem lesz alkalmas a növényi élet számára.”
Szabályozatlan terület
Bellavics László véleménye szerint a rendszerváltás után lefejezték a zöldfelületekkel való gazdálkodást, ma az önkormányzatokhoz tartozik a feladat. Előtte az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium felügyelte ezt, az Országos Építési Szabályzat pedig meghatározta az elveket, ma már azonban senki nem figyeli a zöldfelületeket. A hatóság hiánya az egyik legnagyobb gond, semmi sincs átfogóan rendezve. Amikor a ZÉOSZ képviselői az OTÉK módosítással kapcsolatban az Önkormányzati és Településfejlesztési Minisztériumban jártak, a tárgyaló partnereken látszott, hogy nem szakemberek. Az OTÉK-módosítás magáért beszél, megint a szakma kizárásával született valami, aminek pár évtizedig isszuk a levét. – mutatott rá Bellavics a mai helyzetre.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/18dd6e87-d2da-4da9-a21f-bf2b32ffbc6f.jpg)
Németországban több kutatóintézetben vizsgálják a zöldtetők alkalmasságát, nálunk hiányoznak a hazai viszonyokra vonatkoztatott vizsgálatok, kísérletek. A magyar felsőoktatás egyik nagy mulasztása, hogy ez ideig egyik karon sem indítottak zöldtetőépítési szakirányú képzést, pedig az ezzel kapcsolatos szigetelési és a tájépítészeti tudnivalókat együtt kellene oktatni. Németországban és több más európai országban már vannak irányelvek, amelyekre itthon hivatkozunk, de ezeket az időjárási hatások és a különböző alapanyagok miatt nem lehet egy az egyben átvenni – mutat rá a szakember a hazai felsőoktatási képzés fontosságára.
Miért jó a zöldtető?
Hasznos – gyarapodik a település zöldfelülete, emelkedik a terület biológiai aktivitásértéke. Nő a telek kihasználtsága, és ezzel az ingatlan értéke is.
Élettér – élőlények sokaságának is életteret ad a tetőkert, ezzel elősegíti a biodiverzitást, a fajok sokszínűségét. Ahogy kialakulnak a feltételek, pozsgások, vadvirágok, fűfélék, apró bogarak, lepkék és madarak kezdik el kialakítani maguk számára a megfelelő környezetet. Új élettér alakul ki az eddig csupaszon heverő holt felületeken. Mikroklíma – a növények az életfolyamataik során szén-dioxidot kötnek meg, oxigént szabadítanak fel és vizet is párologtatnak. Így kiegyenlített hőmérsékletet biztosít, magas pára-, ugyanakkor alacsony portartalom mellett.
Hőtechnika – az alacsony hőingadozás az épületekre nézve is kedvező, hiszen kisebb a hőmozgásból keletkező igénybevétel, így nő a szerkezet élettartama. A kertészeti felépítmények javítják az épület belső klímáját is, mivel télen növelik a hőszigetelő képességet, nyáron a párolgás miatt hűtik a szerkezetet.
Műszaki előnyök – a zöldtetők a szigetelőréteg mechanikai sérülésekkel szembeni védelmét is ellátják. Takart szerkezetté válik a szigetelés, így véd a napsugárzás káros hatásától is. Városökológia – a hirtelen lezúduló zápor az ültetőközegben kondenzálódik. Később és kevéssé terheli a város csatornarendszerét, a víznek akár a 70 százalékát is képes megtartani, és a többit is csak később vezeti a csatornába, addigra megszűnik annak túlterheltsége.
Timaffy Lilla
Építkezés, lakberendezés és a kertészet témakörben további érdekességeket tudhat meg az Ingatlanmenedzser.hu weboldal szakmai támogatásával készült Ingatlan Plusz 2009 című kiadványból, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál, vagy megrendelhet a HVG internetes ügyfélpontján keresztül, ingyenes házhozszállítással. |
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)