Sok kertbarát úgy gondolja, hogy ha tavasszal beülteti a növényeket és...
Sok kertbarát úgy gondolja, hogy ha tavasszal beülteti a növényeket és nyáron locsolja, az bőven elég. Több kerttulajdonostól hallani, hogy olyan muskátlit keres, mint amilyen az osztrák szomszédoknál van, mert az szinte ontja magából a virágokat. Ám azt már kevesen tudják, hogy ott szinte ugyanannyit költenek a különböző tápanyagokra, mint magára a virágra!
Növénycsoportonként más tápanyag
Ha itthon azt hallja valaki, hogy minden növénycsoportra más-más tápanyagot kellene vásárolnia, akkor csodálkozik, és a többség inkább úgy dönt, vesz inkább egyetlen készítményt, és azzal locsol mindent. Talán ön is közéjük tartozik, aki a muskátlis tápoldattal locsolja a zöldnövényeket is!? A folyamatos virágzás titka a folyamatos tápanyag utánpótlásban rejlik! A kerti növényekre is igaz mindez, hiszen kertünk talaja is kimerül idővel, ahogy a növények folyamatosan veszik fel az ásványi anyagokat, sókat és vitaminokat. Így, aki nem trágyáz évente, az ne csodálkozzon azon, ha pár év múlva kertje sivár lesz!
Ma már nagy a választék tápoldatokból; külön kapunk a csüngő növényekre, a rózsákra, az örökzöldekre, a muskátlira, a zöldségekre és a szőlőre. Ez nem kereskedelmi reklámfogás, hanem minden növénycsoportnak más a tápanyag igénye. Ha megnézzük a leírásukat, akkor láthatjuk, hogy az összetevők teljesen eltérnek egymástól, a szakemberek pedig az adott növénytípus igényeinek megfelelően keverik ezeket be. Persze vannak általános tápoldatok, de aki igazán szép kertet szeretne, vegyen speciális készítményt. Egy 1 literes tápoldat 6-700 Ft-ba kerül, ami elég jó pár hónapra!
Heti egyszer tápoldat
A csüngő növények és más egynyári virágok öntözővizéhez hetente egyszer vagy kétszer is adhatunk egy-egy kupak tápoldatot. A fenyőknek, az örökzöldeknek és a rózsáknak elég havonta kétszer adni a nyári időszakban, míg a virágzó növények kétszer annyi tápanyagot igényelnek, mint más fajták, így tápoldatozni is sűrűbben kell. A tápoldatokat május végétől augusztus közepéig érdemes adagolni, így háromhavi tápoldatot kell megvenni. Ebből a virágzó növényeké és a szobanövényeké legyen a legtöbb, míg a többire elég egy üveg is. A folyamatos tápanyag utánpótlás folyamatos virágzást, erős zöld leveleket és a betegségekkel ellen állóbb növényeket fog eredményezni! Figyeljünk oda, hogy a növekedési és virágzási időszakban bőven és folyamatosan pótoljuk a tápanyagot.
Egyéb trükkök
Az elnyílt és elszáradt virágokat távolítsuk el, így a növény máris az új virágra fogja minden energiáját összpontosítani. Öntözéshez mindig a kora reggeli vagy késő esti időpontot válasszuk, és soha ne öntsük ki a tápoldatos vizet száraz talajra! Ne felejtsük el hogy a megfelelő tápanyag utánpótlással folyamatos a virágzás, zöldebb tujákat, szebb rózsákat, erős muskátlit és a betegségeknek sokkal ellenállóbb növényeket kapunk.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.