2009. április. 28. 21:24 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 04. 15:41 Ingatlan

Kerti tipp: milyen földet vegyünk virágainknak?

De mit tegyünk, ha nálunk túl agyagos és kötött, vagy épp az ellenkezőleg...


De mit tegyünk, ha nálunk túl agyagos és kötött, vagy épp az ellenkezőleg, túlságosan laza, homokos a talaj? Ebben az esetben is érdemes termőföldet hozatni, és lecserélni a felső réteget, ugyanis a kötött és a túl homokos talajban a kerti növények többsége nem él meg. Talajcserére legalkalmasabb időpont a tavasz és az ősz. Ősszel a föld mellé szerezzünk be jó minőségű istállótrágyát is, amelyet forgassunk be a talajba. Ez tavaszig lebomlik, így addigra jó minőségű kerti talajt kaphatunk. 




A termőföldet célszerű fuvarozó cégeknél megrendelni, ára pedig a kiszállítás helyétől és a megrendelt mennyiségtől függ. (Egy teherautó körülbelül 20 köbméteres, így ha kevesebb földet rendelünk, vagyis félig üres autóval jönnek ki, az fajlagosan megnöveli az árat.) A termőföld köbméterét 3-5 ezer forint között lehet beszerezni, ami már a szállítás díját is tartalmazza. Ez azt jelenti, hogy ha egy 500 négyzetméteres kertben a talaj 10 centiméteres felső rétegét akarjuk lecserélni, akkor 50 köbméter földre van szükségünk, ami 200-250 ezer forint kiadást jelent. Azt azonban ne felejtsük el, hogy egy ekkora kertben sok a közlekedő út és más építmény, ami nem igényel földcserét, így rendelés előtt ezzel is kalkuláljunk! 

Vásárláskor mindenképp kérdezzünk rá, hogy honnan származik a talaj, de mielőtt leborítják a kertünkbe, győződjünk meg mi magunk is a minőségről. A földben nem lehet oda nem illő szemét vagy tárgy, ezért ha „szemetes” a szállítmány, azonnal fordítsuk vissza.

A talaj javítására használhatunk különböző zöldtrágyákat, mint amilyen a fehér mustár is. Ezen növények magjait ősszel vethetjük el, egy hónapon belül kikelnek, majd amikor elérik a 15 centiméteres nagyságot nincs más dolgunk, mint beforgatni a zöld részt a talajba.

A lebomló növényi részek javítják a talaj szerkezetét, ásványi anyagokkal töltik meg és lazítják azt, valamint egyensúlyban tarják a föld vízháztartását. Akinek gondja van a talajjal, ismételje meg a zöldtrágyázást ősszel és tavasszal. Ezen kívül adalékanyagokkal is feljavíthatjuk a talajt, például komposzttal, tőzeggel vagy éppen biohumusszal.
Tudatos otthon
Hirdetés