Ahol a tér nem luxus - egy lenyűgöző, tájba simuló épület
Az épületet könnyű volt terepre ültetni, hiszen a kis lejtésből adódóan a...
Az épületet könnyű volt terepre ültetni, hiszen a kis lejtésből adódóan a funkciók nagy része a föld alá kerülhetett támfalgarázsként, borozóként, asztalitenisz teremként, stb. A főfunkciók viszont így könnyedén, szinte úszva kaptak helyet el a főépületben. A két egységet egy üveg „híd”, egy üvegezett átjáró köti össze.
A ház végtelenül egyszerű térképzése mutatja annak eleganciáját. A levegős, jól áttekinthető terek a luxus érzetét keltik, pedig a tér nem luxus. Az épületre ránézve és azt bejárva mindenkinek ez jut eszébe.
El kell fogadni: a luxus ma olyan építési telket vásárolni, ahol a beépítési paraméterek lehetővé teszik ilyen terek kialakítását. A falak építése, a tér feldarabolása kerül sok pénzbe, hiszen fel kell falazni a téglafalat, vakolni, glettelni, majd festeni kell, ki kell alakítani az elektromos hálózatot. Mindennek tetemes az anyag és a munkadíja. Láthatjuk, hogy ezek a „luxus” vagy „drága” szavakkal aposztrofált épületek nem kerülnek többe, mint a hagyományos 100 m2-es 4 szobás házak, sőt …
Ha pedig az igényes anyaghasználatról beszélünk: egy jó belsőépítész egy ilyen épületnél nem feltétlenül és automatikusan a 30 000 Ft/m2 áron kapható parketták között keresgél. Lehet nagyon jó minőségű anyagokat találni, csak tudni és ismerni kell azok „megdolgozási” lehetőségeit. (Lehet 4000 Ft/m2-es III. osztályú tölgy parkettát úgy lerakni, majd felület kezelni, hogy még a szakemberek is inkább egzotikus fának nézik első pillantásra.)
Visszatérve az épületünkre: annak funkcionális beosztása teljesen hagyományos, hiszen a pincébe a gépészeti terek, a természetes fénnyel feltárt helységekbe a fitnesz és welness-termek, a földszintre a többzónás nappali, az étkező, a konyha, a dolgozó, a mozi szoba, az emeltre pedig a privát terület, azaz a szülői és a gyermek blokk kerültek.
A terek megszerkesztésénél egyetlen cél vezérelte a tervezőt: a természettel állandó vizuális kontaktust teremteni. Ennek köszönhető a sok nagyméretű üvegfelület, ami teret enged a természetes fénynek. Így optikailag az egyébként sem kis területek még nagyobbnak tűnnek.
Az épület egyszerűsége az alapgondolatból adódik; az alkotás a lehető legkisebb sebet ejtse a tájon. Az ilyen házainkra jellemző a nagyon jó hangulatú közös munka az építtetővel. Mivel műtermünk az építészeti és belsőépítészeti munkát együtt vállalja el, a megrendelővel akár évekig (tervezés egésze és kivitelezés végig kisérése) össze vagyunk kötve, melyet csak jó ízű, közös munkával lehet megoldani.
Bényei István
építész
B13 Építőművész Kft.
www.b-13.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.