2009. február. 28. 19:35 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 28. 20:08 Ingatlan

Tönkremennek az értékbecslők is?

A "Válság az értékbecslő szakmában" címmel megrendezett...

A "Válság az értékbecslő szakmában" címmel megrendezett konferencián Mehrli Péter, a MAISZ elnöke arról beszélt, hogy kenyérharc folyik az értékbecslők között. 

Attól, hogy a legnagyobb megrendelők, a bankok egyre lejjebb szorítják a díjakat, nemcsak a megrendelések száma csökken, hanem az egy munkára jutó bevétel is. A helyzetet súlyosbítja az adminisztratív- és az adó terhek növekedése, amelyek ellen a szakma nem tud egységesen fellépni, mivel az ingatlanosokat több szervezet is képviseli. Ezek egyike csak a MAISZ.

A bankok lassan elkezdik az ingatlanok kényszerértékesítését, és gyakori lesz, hogy például márciusban kevesebbet ér a ház, mint amennyire előző év októberében az értékbecslő értékelte - vázolta a helyzetet Novák Zalán szakértő. Ilyenkor a bank felvetheti az értékbecslő felelőségét. Ezt a veszélyt ugyan csökkentheti az értékbecslők felelősségbiztosítása, azonban az sem korlátlan.

Jelenleg az OTP Garancia Biztosító az egyetlen, amely köt ilyen biztosítást az értékbecslőkkel, néhány 10 ezer forinttól pár százezer forintig terjed az éves biztosítási díj. Viszont a vállalt kockázat is limitált, ami egy milliárdos tévedésnél, nem elegendő arra, hogy mentesítse az anyagi helytállás alól a szakértőt. Ráadásul ha a biztosítónak fizetnie kell, automatikusan megszűnik a biztosítási szerződés - tette hozzá a szakember.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.