Aranyláz Toszkánában - kincset rejt az olasz föld
Aranylázban ég Maremma és ezt a lázat még a világválság sem...
Aranylázban ég Maremma és ezt a lázat még a világválság sem enyhíti. Sőt, mintha éppen a recesszió adna új impulzust a kutatásnak, mivel elemzők szerint 2009-ben az arany árfolyama szédítő magasságokba kúszik, Olaszországban pedig viszonylag olcsón lehet kutatási koncessziót kapni, hektáronként átlag 10 euróért - 2700 forintért. Igaz, utána a kibányászási koncessziót már nehezen adják meg.
Jelenleg Toszkanában a kutatásban és a kitermelésben két kanadai cég érdekelt, a Tuscan Minerals és az Adroit Ressources. A két cég gyakorlatilag osztozik a területen és az Adroit-nak dolgozó Franco Maranzana geológus, aki tekintélynek számít a szakmában, azt mondta, hogy az egész zónában találtak aranyat, tonnánként 3-4 grammot. De ahhoz, hogy a vállalkozás jövedelmező legyen, meg kell találni a "forrást".
Az Adroit szemrebbenés nélkül hajlandó fizetni a kutatási engedély meghosszabbításáért évi 70 ezer eurót. A kanadaiak azonban nemcsak aranyat keresnek Toszkánában, hanem antimont is, amelyet számítógépek és mobiltelefonok elektronikus komponenseihez használnak fel.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.