Bérlakásépítés: kiút a válságból?
A bérlakás-építés kérdése a Nemzeti Lakáspolitikai...
A bérlakás-építés kérdése a Nemzeti Lakáspolitikai Tanácsadó Testület alakuló ülésén is téma volt és a jövő évi költségvetés részletes vitájában is szóba került.
A bérlakás-építés hazai bevezetéséért szavukat hallató szakmai szervezetek már azt is sikerként könyvelik el, hogy kezdeményezésükre e témakörben előkészítő munkacsoport alakult. A munkacsoport feladata többek között annak vizsgálata, milyen keretfeltételek között és milyen várható eredménnyel lehet az európai minták alapján Magyarországon is beindítani a bérlakás-építést.
Osztrák modell
A Társaság a Lakásépítésért Egyesület évek óta azt hangsúlyozza, hogy az építőipari ingadozásokat egy új, piaci és állami eszközökkel szabályozott bérlakás építő, bérlakás kezelő szektor tudná leginkább kiegyensúlyozni.
Jó mintával szolgál az Ausztriában évtizedek óta működő bérlakás-építési modell. Hasonló elkötelezettségre, és a választási ciklusokon túlmutató politikai konszenzusra van szükség - hangoztatja az egyesület. A kezdeményezéshez több jelentős szakmai szervezet csatlakozott (ÉMI, IPOSZ, LOSZ, MALOSZ, MÉÁSZ, TÖOSZ). A bérlakás-építési program 2009. évi bevezetését sürgetik, az erről szóló dokumentum eljutott a pártokhoz és az érintett szervekhez is.
- A bérlakás-építési program jelentős költségvetési bevételeket generál, előmozdítja az építőipar kifehérítését, a minőségi és energiatakarékos építés elterjesztését - olvasható a dokumentumban.
Bérlakás-építés a költségvetés részletes vitájában
A jövő évi költségvetés részletes vitájában a rendszer bevezetése mellett érvelt Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője.
- A mostani nehéz gazdasági helyzet sem teszi kizárttá vagy lehetetlenné azt a javaslatot, hogy elindítsuk a bérlakás-építési programot - mondta. Ausztriában eredményes a PPP-konstrukció: a kormányzat, a magánszektor egyaránt jelentős anyagi részt vállal a bérlakásépítésben. Bérlakásokat építenek, karbantartják, és bérbe adják, illetve értékesítik azokat - hangzott el.
Herényi Károly szerint az állam 700 millió forintos alappal szállhatna be, az összeg - kiegészítve - körülbelül ezer lakás létesítésére lenne elegendő.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.