"Talán kevesen tudják, hogy a Dózsa György úti metróállomás...
"Talán kevesen tudják, hogy a Dózsa György úti metróállomás mindkét peronfalát Szász Endre tűzzománc képei díszítik. Az 1984-ben készült alkotás Dózsát ábrázolja, amint kezében fáklyával kiáll a zsarnok elnyomók ellen.
Az alkotás sok kisebb lemezből áll. Ezek nem egy darabja azonban igen rég óta törött, hiányos, sérült. Az idős mester - még halála előtt is nem sokkal - vállalta volna a hiányzó elemek pótlását, de nem kereste meg őt ezügyben senki. Noha minden valószínűséggel a tervrajzok, nyomóminták rendelkezésre álltak volna - és állnának ma is. Az illetékesektől mégis csupán egymásramutogatásra futotta e téren. Sem a BKV, sem az FKFV nem érzi magát felelősnek a kérdésben azóta sem - mint ahogy a főváros közterületi műalkotásainak gondozásával megbízott Budapest Galéria sem " - írta a varosjaro.blog.hu szerzője idén tavasszal.
A helyzet az elmúlt hónapokban sem változott, viszont a fenti post-ot elolvasta egy külföldön élő képzőművész, és megkereste a blog gazdáját.
"A művész látna fantáziát az egyedi állomásdísz méltó kijavításában. Ehhez elsősorban a még meglévő pannó szakszerű (digitális és fotóalapú) felmérésére volna szükség, hogy annak alapján megvalósulhasson a hiányzó elemek újraalkotása", szól az újabb bejegyzés a pusztuló műről.
"Keresünk tehát olyan lelkes, de hozzáértő embereket, akik ebben a lokálpatrióta munkánkban önzetlenül segítségünkre tudnának lenni, hogy egy nagyszerű művész nagyformátumú fővárosi alkotása újra eredeti állapotában lehessen látható" - írja a szerző és hozzáteszi: "A munka megkezdése előtt természetesen szeretnénk felvenni a kapcsolatot a 2003-ban elhunyt művész jogutódjával, valamit a munkásságát gondozó múzeumokkal is! "
Aki szimpatikusnak találja a civil kezdeményezést, az a támogató szándékát a blog kommentjeiben, vagy varosjaro@freemail.hu címen jelezheti.
Képek: Nagy Attila, forrás: varosjaro.blog.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.