2008. szeptember. 01. 11:12 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 24. 16:31 Ingatlan

Válaszol az ingatlanjogász

Szüleim vettek egy lakást nekem és testvéremnek, amelyet két külön...

Szüleim vettek egy lakást nekem és testvéremnek, amelyet két külön bejárattal, fallal elválasztva építettek fel egy tetőtérben. Szeretném eladni az én lakásomat, a testvérem viszont maradna. A 4 lakásos ház, amiben lakunk, osztatlan közös tulajdonban maradt, nem lett társasház. Mit tehetek, hogy néz ki ilyenkor az adásvétel, milyen előkészítő lépéseket kell tennem?
Kritinger Tibor
 
Tisztelt Kritinger Úr!
A közös lakás eladása lehetséges, főleg akkor, ha az – ahogyan írja – fizikailag teljesen el van különítve a másik lakástól. Célszerű lenne a használat módját írásban, a testvérével és az összes többi tulajdonostárssal kötött ún. használat-megosztási megállapodásban rögzíteni, mert ez nagymértékben elősegíti az értékesítést.
Ezen kívül ügyelni kell arra is, hogy az Ön tulajdoni hányadára – amit el akar adni –, azonos feltételekkel (azonos vételáron és fizetési határidőkkel) a tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg. Ezért a tulajdonostársakat a nem tulajdonostárs vevő ajánlatáról (annak személyéről, a vételárról, a fizetési határidőkről, egyéb lényeges szerződési feltételekről) írásban, igazolható módon tájékoztatni kell, megfelelő időt (általában 8-15 nap) hagyva a válaszadásra, az elővásárlási jog gyakorlására.
 
6 évvel ezelőtt hitelre vásároltam egy lakást. Ekkor lányom 13 éves volt, és az ingatlan felét az Ő nevére irattam, gondolván így kevesebb öröklési illetéket kell majd fizetnie. A gyerek 19 éves lett, és megromlott a viszonyunk, egyre többször elhangzik a "fele az enyém" mondat. A lakás 55  négyzetméteres, és még 9 évnyi törlesztő részletem van hátra. A lakás teljesen a tulajdonunkban van, mert a hátralévő tőketartozását egy kedvezőbb kamatozású hitel felvételével kifizettem. A hitelt egyedül fizetem, mert lányomnak még nincs jövedelme, nappali tagozaton tanul. Szeretném tudni, van-e a rossz viszony miatt félni valóm azért, mert a lakás 50 százaléka a lányom nevén van? Kell-e valamire figyelnem? Ha a lakás megvásárlásakor én döntöttem az 1/2, 1/2 arányról, akkor "visszacsinálhatom-e", hogy újból én legyek száz százalékban a tulajdonos?
Jónás Lászlóné
 
Tisztelt Asszonyom!
Mivel a lánya a lakás 1/2 tulajdoni hányadának tulajdonosa, így mindenkor jogosult lesz a lakást birtokolni, használni, sőt, a tulajdoni hányadát akár eladni vagy megterhelni is. Természetesen Önt is azonos jogosultságok illetik meg. Mivel ahogyan írja, Ön döntött úgy korábban, hogy a lánya „nevére iratja” a lakás 1/2 tulajdoni hányadát, „visszacsinálni” ezt már csak bírósági ítélettel vagy a lánya beleegyezésével lehet. Ön tulajdonképpen pénzt és nem lakást ajándékozott illetve ajándékoz folyamatosan a lányának, amit peres úton visszakövetelhet, ha a lánya az Ön vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, vagy az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor. Önmagában az, hogy a lányával rossz a viszonya, és többször elhangzik a "fele az enyém" mondat, még nem ok a visszakövetelésre.
Az Ön jogainak védelmét segítené, ha a lánya tulajdoni hányadát az Ön javára létesített haszonélvezeti jog terhelné, mert ez az egész lakás zavartalan használatát biztosítaná, és egy esetleges eladást is megakadályozna.
 
  
Tudatos otthon
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.