Miért nem veszik meg a lakásunkat? Tippek eladóknak
1.
1. Személyes ár a piaci érték helyett
A lakás tulajdonosa, azaz az eladó nagyon nehezen veszi rá magát arra, hogy piaci áron hirdesse meg lakását. Túl sok az érzelmi kötődés, az ott töltött év és a felújításokra, javításokra költött forint. Az ár kérdésében inkább hallgassunk az ingatlanközvetítőre, aki jobban ismeri a piacot. Ha túlárazzuk az ingatlant, nem lesz elég vevőjelöltünk. Hiába gondoljuk, hogy kipróbáljuk ezt egy pár hónapra, és majd lejjebb megyünk, elveszítjük a friss ajánlat erejét.
2. Rossz helyen a hirdetés
Mielőtt az ingatlan-közvetítővel szerződést kötnénk, kérdezzük meg, hol hirdeti meg majd a lakást. Ami kevés: saját irodájának kirakata és saját weboldala. Ami elég: mindezek, plusz megjelenítés nagyobb internetes ingatlan-adatbázisban. Persze úgy is dönthetünk, hogy mi magunk saját néven, pontos címmel tesszük fel lakásunkat vagy házunkat utóbbi nagy adatbázisba: ennek előnye, hogy a vevőjelöltek közvetlenül hozzánk fordulnak, és megtakarítjuk a közvetítői jutalékot.
3. Nincs exkluzív szerződés
Hihetetlenül nagy a választék használt ingatlanból, az Ingatlanmenedzser.hu adatbázisában szereplő lakások nagy része például ilyen. A kínálat látszólagos bőségének az is az oka, hogy sok más internetes adatbázisban több ingatlanközvetítő kínálatában is megjelenik ugyanaz az otthon. Kössünk inkább kizárólagos szerződést egyetlen ingatlanirodával. Az ilyen ügyfeleket az irodák kiemelten kezelik, mivel motiváltabbak: jobban és több helyen hirdetik, több ügyfelet hoznak, alacsonyabb jutalékot kérnek. Nem kell ugyanis 4 konkurens irodával megküzdeniük, és nagyobb esélyt látnak a gyors üzletre.
4. Minimális gondosság hiánya
Sok vevő hisz abban, hogy rátalál a tökéletes lakásra. Ezért a meglátogatott használt ingatlan minden kisebb vagy nagyobb hibáját személyes sértésnek tekinti. Bár ezek általában olyan problémák, amelyek néhány tíz- vagy százezer forintból megoldhatóak, milliós alkuk tárgyának tekinti őket. Ezért érdemes eladás előtt kifesteni, az apróbb ám észrevehető hibákat, sérüléseket kijavítani, és legfőképpen takarítani, rendet rakni. Nem abból a célból persze, hogy a hibákat eltakarjuk, hanem hogy a lakás vagy ház pozitív képet sugározzon.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.