Hogyan rendezzük be a legénylakást?
A legénylakások a szingli nők otthonainál sokkal letisztultabbak, egyszerűbbek, nem utolsósorban pedig praktikusabbak. Hogyan rendezkednek be az egyedülálló urak?
A legénylakások alapvető jellemzője a kis alapterület. Az otthonok már csak a férfilétből adódóan is roppant funkcionálisak − persze tisztelet a kivételnek. A lakások berendezési tárgyai és bútorai általában a minimál stílusúak, bár nem feltétlenül annak divatossága miatt. Ennél sokkal komolyabb szempont a kényelmesség és a praktikusság. Az egyedülálló urak egyébként is kedvelik a nem túlzottan díszített tárgyakat. A legénylakással a férfiak leginkább saját „macsóságukat” akarják kifejezni, és ennek tükrében rendezik be otthonukat. Esetükben egy adott színkombináció szimbolizálja mindazt, amit a férfi saját magáról közvetíteni szeretne a lakásba lépők felé − magyarázza Lehőcz Kata lakberendező.
Célratörő konyhák
A legénylakások alapvető, bár nem feltétlenül kötelező kelléke a bárszekrény vagy a bárpult, és nagyon jellemző rájuk a hatalmas
|
Zuhany, mindenek előtt
Az urak nagyon kényesek a fürdőszobáikra: ezek a helyiségek nagyon visszafogottak, letisztult formájúk, színeikben dominálnak a kékek, a zöldek, a szürkék és a feketék. Ha a férfiú újépítésű társasházban lakik, általában nem dobatja ki a kádat, és nem ragaszkodik külön zuhanyzó kialakításához sem. A kád panelesítése viszont szinte kötelező, mert az urak zuhanyozni szeretnek. Ha viszont átalakított fürdőszobáról van szó, már dominál az épített zuhany − szögezi le Lehőcz Kata. Ezt sokkal férfiasabbnak tartják, mint a készen kapható üvegkabinokat, másrészt könnyebben tisztán is tarthatók paneles társaiknál. Az épített zuhanyok az uraknál általában sötétebb csempével készülnek.
Határozott színek és formák
A legénylakásokban általában nagyon kényelmesek a kanapék, és ez fokozott hangsúlyt kap, ha nincsen különálló hálószoba. Ahol viszont van különálló hálószoba, ott nem hiányozhat a franciaágy sem. Sokszor tükör is kerül a hálóba, amivel a lakberendezők általában nem értenek egyet. Az urak a hálószobában is hajlamosabbak „meredekebb”, merészebb színeket használni. A legénylakásokban nem ritka például a fekete-fehér hálószoba sem, ami hölgyeknél szinte elképzelhetetlen. A férfiak kkor is merészebben választják ki az alapszíneket, ha a hálószoba a nappalival és a konyhával egy légtérben van. Jellemzően a barna, a bézs és az okker dominál.
Lakáson végigvonuló árnyalatok
Urak esetében sokkal könnyebb vezérfonalat találni a lakberendezéshez: náluk elképzelhető az, hogy például a whisky színe végigvonuljon az egész lakáson, és ennek megfelelően legyen kiválasztva a bőr ülőgarnitúra és valamennyi bútor. Hölgyeknél ez gyakorlatilag lehetetlen, mert ők könnyebben elcsábulnak, és az alaptól eltérő színeket, formákat is használnak. A legénylakásokban ritka, hogy más motívum- és formavilág kerüljön a fürdőszobába, más a hálószobába, és megint más a nappaliba. A bútorok típusa ugyanakkor egységesebb, markánsabb. A nagyobb, robosztusabb lakberendezési tárgyak között általában a bőrkanapé a meghatározó. A legénylakások megvilágítása is markáns, az urak nem csillárokban, hanem spotlámpákban, helyi fényekben gondolkoznak.
Szentélyek a nappaliban
A lakásokban tévé helyett egyre divatosabb a projektoros kivetítés, a legújabb technikai csodáknak pedig külön falakat is hajlandóak szentelni a férfiak. Általában felvonultatják a legmodernebb hifi- és házimozirendszereket, plazmatévéket, projektorokot, számítógépeket is. A CD- és a DVD-tárolást viszont inkább diszkrét módon oldják meg az urak: jobban kedvelik a rejtettebb tárolókat és polcokat, mint a hivalkodó szekrényeket. A legénylakásokban általában nagyobb a rend, mint a szingli hölgyeknél, leszámítva persze a szétszórt ruhákat − mondja a lakberendező. Szekrénysorok gyakorlatilag nincsenek, beépített szekrények viszont annál inkább. A tárolókat általában az előtérbe költöztetik, de ha kisebb a lakás, a hálószoba falát is gyakran beépítik. A nappaliban viszont csak polcok vannak, és a dekoráció is minimális. Egy-egy kép persze a falra kerülhet, de csecsebecsék sehol nincsenek.
Az urak nem nagyon foglalkoznak a drapériákkal, függönyökkel és ágytakarókkal sem: a bonyolult mintázatokat eleve kizárják, sötétítő függönynek pedig sokszor beérik egy ablakra dobott textillel, vagy éppen egy zászlóval. Érdekes, hogy a virágok ugyanakkor állandó elemei a legénylakásoknak, és a magányos urak sokszor hölgyeket megszégyenítő gondossággal ápolják a növényeket.
Kellemeset a hasznossal
A tetőterasz, a terasz és az erkély nem feltétlenül kelléke a legénylakásoknak, bár újépítésű ingatlanok esetében ezek szinte mindig megjelennek extraként. Urak esetében a különböző kiülők egyben tároló funkcióval is rendelkeznek: a legtöbb helyről nem hiányozhat például a kerékpár. A teraszra általában kerül valamilyen bútordarab is, ahol a barátokkal meg lehet inni egy korsó sört.