2007. szeptember. 07. 09:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 07. 01:51 Ingatlanmenedzser

Mikor érdemes vitázni az illetékhivatallal?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az eltűnt örökösökről, valamint az illetékhivatal hibás eljárásáról.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

A feleségem családjában eladtak egy lakást, amelyben feleségemnek is volt tulajdonrésze. A vételárat a családi megegyezés alapján sógorom fordította teljes egészében lakóingatlan vásárlására. Ebben az esetben, mivel az eladott és a megvásárolt lakóingatlan tulajdonosai közvetlen hozzátartozók, mind adó- mind illetékmentes lehetett volna az ügylet. A szerződést készítő ügyvéd azonban úgy fogalmazta meg a szerződést, hogy a feleségem "ajándékba adja" az eladási árat testvérének az ingatlan megvásárlására. Ez alapján az illetékhivatal másfél millió forintos ajándékozási illetéket rótt ki. Az ügyvéd nem sértett sem törvényt, sem szabályt, és arra volt gondja, hogy záradékként beleírja a szerződésbe, hogy a szerződő felek a vonatkozó jogszabályok ismeretében írják azt alá. Viszont teljesen egyértelmű, hogy szakmai hibát vétett, amellyel nagyon komoly anyagi kárt okozott. Kérhető ilyen esetben jogorvoslat?

Köszönettel:

Müller Viktor

Tisztelt Müller Viktor!

Az említett ügyvéd kolléga tevékenysége során nem sértett sem jogi, sem szakmai előírásokat. Az Önök felmerült kárát nem az okiratszerkesztő ügyvéd, hanem az illetékhivatal magatartása okozta. Az Szja. törvény alapján az ingatlan értékesítőjét akkor illeti meg adókedvezmény, ha a bevételt hozzátartozója részére történő ingatlanvásárlására fordítja. A más személy részére történő vásárlás a polgári jog fogalmai szerint ajándékozásnak minősül.

Ez ügyben ezért az illetékhivatalnál kell jogorvoslatot keresnie, ugyanis az illetékhivatalt is köti az a jogszabályi rendelkezés, amely szerint a rendelkezéseket tartalmuk szerint kell értelmezni. Az Önök esetéből pedig egyértelműen megállapítható, hogy nem tettek mást, mint éltek az adójogszabály által biztosított kedvezmény lehetőségével.



Tisztelt Ügyvéd Úr! Még egy kérdéssel fordulnék Önhöz.

A hétvégi telkünkkel szomszédos ingatlan elhanyagolt telek, ahová a szomszédok elmondása alapján évek óta nem jár ki senki, a régi tulajdonosok meghaltak, a leszármazottak elköltöztek, de nem tudják, hova. Ezt a telket szívesen megvenném, ezért kikértem a tulajdoni lapját. A lapon több évtizedes bejegyzés szerepel, amiből egyértelműnek tűnik, hogy az ingatlan még az elhunyt tulajdonosok nevén van, és még az örökösödési eljárást sem folytatták le. Mit lehet tenni ilyen esetben? Ehhez kapcsolódó kérdés, hogy az évekig nem fizetett kommunális adó terheli-e az ingatlant, vagy a fizetési kötelezettség csak az örökösödési eljárás lefolytatása után (és attól számítva) keletkezik az örökösökkel szemben?

Köszönettel:

Müller Viktor

Tisztelt Müller Viktor!

A közjegyző a hagyatéki eljárást a hagyatéki leltár beérkezése, valamint a nála tett bejelentés után azonnal megindítja, amennyiben magyar állampolgár után belföldön ingatlan vagyon maradt, és ismeretlen helyen távollevő személy érdekelt, és ezek a körülmények a hagyatéki leltárból vagy a bejelentés alapján megállapíthatók.

A hagyatéki eljárást az örökösök kezdeményezhetik, tehát az ingatlan megszerzése érdekében szükséges az örökös(ök) felkutatása.

A hagyatéki eljárásra az a közjegyző illetékes, akinek működési területén az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye volt. Ha az örökhagyónak belföldön lakóhelye nem volt, az eljárásra az a közjegyző illetékes, akinek működési területén az örökhagyó meghalt, ha pedig külföldön halt meg, az a közjegyző, akinek működési területén a hagyatéki vagyon van. A hagyatéki tárgyalásra a közjegyző megidézi az illetékes feleket, köztük az eljárás megindítóját. Ha az örökös ismeretlen helyen tartózkodik, a közjegyző a tárgyalás kitűzésével egyidejűleg hirdetményt bocsát ki, amelyet az örökös utolsó ismert belföldi lakóhelye − ennek hiányában tartózkodási helye − szerint illetékes polgármesteri hivatalnál tizenöt napig kell kifüggeszteni. Az érdekeltek kérelmére és a költségek megelőlegezése mellett a hirdetményt országos napilapban is közzé lehet tenni.

A hagyatéki tárgyalás lefolytatása után nyílik lehetősége az ingatlan megvásárlására az örökös(ök)től.

A kommunális adóval kapcsolatban feltett kérdésével kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmét, hogy kommunális adó az ingatlanbérletre, valamint a telekadóra vonatkozik. Általában a tulajdonosi- vagy bérlői jogállás önmagában megalapozza az adófizetési kötelezettséget, de tekintettel arra, hogy a kommunális adó szabályait önkormányzati rendelet tartalmazza, ezekkel kapcsolatban a helyi önkormányzatnál érdeklődjön. Az ingatlant esetlegesen terhelő adó- és közműtartozás rendezése az eladó feladata, így Önnek a vétel során csak arról kell meggyőződnie, hogy az ingatlan tehermentes-e.