Hogyan vegyünk telket?
A telek nem csak egyszerű földdarab, kiválasztásakor számos tényezőt figyelembe kell vennünk. A környék, a tulajdoni lap, a fekvés, a benapozás, de még a talajtípus is befolyásolhatja a döntést.
Telek vételekor a környéket és a közvetlen környezetet is tanulmányoznunk kell: tisztáznunk kell, szeretnénk-e egyáltalán az adott környéken lakni, milyen távolságra leszünk a szülőktől, nagyszülőktől, munkahelytől, milyen módon tudunk munkába járni. Ki kell derítenünk, nem szokott-e rendszeresen dugó lenni leendő útvonalunkon, és utána kell néznünk annak is, milyen sűrűn járnak a BKV-járatok, a távolsági buszok és a vonatok. A következő teendő az infrastruktúra felmérése: milyen messze vannak az egészségügyi létesítmények, a szórakozási lehetőségek, a bölcsődék, az óvodák és az iskolák, van-e a közelben a sport- és kulturális létesítmény?
Jó elhelyezkedésű telek © sxc.hu |
Az is gyakran előfordul, hogy a tulajdonos a lakásmaffia ellen „álbejegyzésekkel“ látja el a tulajdoni lapot. Ebben az esetben különösen jól járunk az opcióval, hiszen a telekkel valójában nincs gond, mindössze a tulajdonos volt elővigyázatos. Ha ekkor az ingatlanra elővásárlási szerződést kötünk, a vásárlást pedig feltételhez és határidőhöz kötjük, kötelezzük az eladót, hogy mihamarabb rendezze a papírokat.
Önkormányzati érdeklődés
Meg kell tudnunk a telek övezeti besorolását is, mivel ebből derül ki, mit építhetünk az ingatlanra. Legjobb, ha a terület jövőbeni sorsáról is érdeklődünk, azaz kiderítjük, milyen sorsot szán az önkormányzat neki. Ha ugyanis a telkek átminősítését fontolgatják, előfordulhat, hogy nem építhetjük rá azt az épületet, amelyet eredetileg szerettünk volna.
Budán gyakran problémás a párkánymagasság is, hiszen egy domboldalba épített ház könnyen elveheti a látképét. Emiatt célszerű minden paramétert ellenőrizni, bemenni az önkormányzat műszaki osztályára, és az előadót kifaggatni az esetleges építési korlátozásokról, valamint arról is, mit építhetnek a környező telkekre, és ezzel elvehetik-e a panorámánkat − tanácsolja Sztranyák József. Mindenképpen érdemes rászánni pár tízezer forintot a hivatalos értékbecslésre is, mivel laikusként nem veszünk, és nem is vehetünk figyelembe minden apróságot.
A telkek tájolása a kialakított utcák alapján adott, ezért nem mindegy, milyen felhasználásra vesszük meg az adott ingatlant. A terveket mindenképpen a telek tájolásához kell igazítanunk, de ha ragaszkodunk egy meglévő tervhez, akkor ahhoz mind méretében, mind pedig arányaiban megfelelő beépítetlen ingatlant kell találunk. Lényeges, hogy a nap legalább 16 órán keresztül süsse a ház lakott helységeit, elsősorban a szobákat, a nappalit és a konyhát. Éppen ezért legjobb, ha déli, délkeleti fekvésű telket választunk − javasolja Hábele Tamás, a CityCartel XVII. kerületi irodavezetője. Az ingatlan benapozása nagyban meghatározza az fölépülő ház lakhatási értékét, ezért egy napos telek sokkal többet ér egy árnyékosnál.
Romot ne vegyünk © ingatlanmenedszer.hu |
Romot csak óvatosan
Bontásra ítélt házat nem feltétlenül éri meg építési teleknek megvenni, hiszen a bontás, a törmelék elszállítása és tereprendezés szintén pluszköltséget jelent. Ilyesmit csak akkor vegyünk, ha a telek egyébként „tökéletes”, nagyon jó adottságú, jó helyen van, és valóban ott szeretnénk felépíteni álmaink házát.
Ebben az esetben a bontási költséget lealkudhatjuk a vételárból, esetleg a romos épületet a bontott anyagért cserébe lebontathatjuk valakivel. A régi mondás, amely szerint „a telek kétszeresét éri, ha nincsen rajta épület”, ebben a formában nem igaz, csupán az új telkek árát szokták felverni ezzel az érveléssel − figyelmeztet Hábele Tamás. Mindezt idézőjelben kell érteni, hiszen egy üres telek valóban értékesebb, mint egy használhatatlan építménnyel beépített, de semmi esetre sem kerülhet kétszer annyiba.
Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség