2006. december. 08. 12:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. december. 08. 12:00 Ingatlanmenedzser

A devizahitel jelenti a legnagyobb veszélyt

A magyar ingatlanpiac helyzete már nem olyan rózsás, a szakemberek mégis bizakodnak. A kockázatok egyelőre nem csökkennek nyugat-európai szintre, és a lakásárak is elmaradoznak a régió többi országától – derült ki egy tegnapi ingatlanbefektetési konferencián.

Idén második alkalommal tartották meg a Portfolio Property Investment Forum ingatlanbefektetési konferenciát. Milan Khatri, az RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors – angol Királyi Okleveles Ingatlanszakértők Társasága) vezető közgazdásza a magyar lakáspiac legnagyobb veszélyének a devizahiteleket nevezte, az eurózónához való csatlakozás várható elhúzódása miatt.

Prága, a cseh főváros. Magasabb lakásárak,
mint nálunk
A közép-kelet-európai régióba áramló rekord mennyiségű tőke jelentőségéről beszélt Marcus Cieleback, a német Eurohypo Bank vezető elemzője. A szakember kiemelte, hogy számításaik szerint 2006-ig összesen több mint 16 milliárd eurónyi tőke áramlott a cseh, a lengyel és a magyar kereskedelmi ingatlanpiacra, és a várakozások szerint a közeljövőben 35 milliárd eurónyi friss tőke érkezhet a régióba. Cieleback hozzátette, hogy a hozamok gyors konvergenciája mellett a kockázatok nem csökkentek nyugat-európai szintekre, és a régió ingatlanpiacai kiemelkedően érzékenyek a külföldi befektetői hangulat változásaira.

Optimista izraeli és spanyol fejlesztők

A magyarországi lakáspiac helyzete kétségtelenül nehezebb, mint néhány évvel ezelőtt, ám alapvetően jelentős növekedés előtt áll a hazai lakásépítés, különösen akkor, ha figyelembe vesszük a jelzáloghitel-állomány GDP-hez mért arányát – mondta Clara Satchi, az izraeli Engel Eastern Europe vezérigazgatója. A szakember ugyanakkor azt is kiemelte, hogy a budapesti lakásárak jelentősen alacsonyabbak a prágaiaknál és a varsóiaknál. Pablo Rodriguez Losada, a spanyol Fadesa terjeszkedési igazgatója optimista, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a magyarországi 20 százalékos áfakulccsal szemben Csehországban csupán 5, Lengyelországban pedig 7 százalékos áfát kell fizetni a lakások után.

Egy Magyarországon még ismeretlen befektetési konstrukcióról tartott előadást Alex Bebov, a Prime Property REIT-et (Real Estate Investment Trust) kezelő cég ügyvezetője. A REIT olyan speciális tőzsdén jegyzett ingatlanalap, amely mentesül a társasági adó fizetése alól, és nyereségének egy meghatározott részét osztalékként fizeti ki tulajdonosainak. Az Egyesült Államokban már régóta népszerű befektetési formát a régióban először Bulgáriában vezették be.