Időjárás MTI 2015. július. 03. 18:21

Egyre gyakoribbá válnak a kemény hőhullámok Európában

A kutatók szerint "gyakorlatilag biztos", hogy a klímaváltozás a felelős az európai hőhullámok számának növekedéséért.

Egy nemzetközi klímaszakértőkből álló kutatócsoport valós idejű adatokat elemezve jutott arra a megállapításra, hogy az Európát ezen a héten sújtó hőhullámok - vagyis rendkívüli forrósággal kísért háromnapos periódusok - egyre gyakoribbá válnak a régióban.

A kánikulával kapcsolatos híreinket itt követheti percről percre!

A hollandiai De Biltben a következő napokra jósolt hőhullám például harminc évente egyszer előforduló jelenség lett volna az 1900-as években, ma már azonban nagyjából három és fél évente számolhatnak vele az ott élők. A németországi Mannheim elmúlt napjait megkeserítő hőhullám százévente mindössze egyszer jelentkező szélsőség lett volna az 1900-as években, mostanra azonban 15 évente előforduló jelenséggé vált. Londonban ugyancsak a héten jegyezték fel az eddig mért legforróbb júliusi napot: szerdán 36,7 Celsius-fokot mutattak a hőmérők a Heathrow repülőtéren.

AFP / Arif Ali

A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Federációjának (IFRC) hollandiai Klímaközpontját vezető Maarten van Aalst szerint a hőhullámok gyakoribbá válása a klímaváltozással áll kapcsolatban, és új éghajlati norma felé közelít.

Az öt európai városra kiterjedő hőhullám-elemzés az egyesült államokbeli Climate Central nevű tudományos szervezet által vezetett World Weather Attribution program részét képezi, amelyben egyebek közt az Oxfordi Egyetem, a Melbourne-i Egyetem, a Holland Királyi Meteorológiai Intézet és van Aalst Klímaközpontjának szakemberei támogatnak. 

A program célja, hogy meteorológiai adatokat és klímamodelleket felhasználva mutassa be, hogy a változó időjárási minták miként kapcsolódnak az éghajlatváltozáshoz; továbbá, hogy segítsen a városoknak és az országoknak jobban megérteni, illetve felkészülni a mostani európai hőhullámokhoz hasonló időjárási szélsőségekre.

AFP / Rizwan Tabassum

A hollandiai központi statisztikai hivatal előrejelzése szerint egy hőhullámmal kísért héten átlagosnál 200-zal többen fognak meghalni az országban, ami 10 százalékos halálozásnövekedést jelent. Az elszigetelten élő idős emberek körében bekövetkező halálozások különösen nagy problémát jelentenek: a 2003-as európai hőhullámok idején bekövetkezett mintegy 70 ezer többlet-haláleset nagy része ebben a korosztályban történt. 

Van Aalst szerint a hőhullámokkal sújtott városoknak tervet kell kidolgozniuk a fenyegetéssel szemben, ami jelentheti például olyan közösségi üzenetek terjesztését, amelyek a nagyszüleik felhívására ösztönzik az embereket. A szakember szerint Európa-szerte nagy erőfeszítésekkel dolgoznak ilyen terveken, amelyek például a városi zöldterületek számának növelésére is kiterjednek.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.