Műértő Műértő 2019. május. 09. 13:24

Korai tavasz

Az újkori árverések történetében még sohasem fordult elő, hogy egy toplistás aukciósház januárban kezdje meg a tavaszi idényt, idén azonban ez is bekövetkezett. A Studio január 31-én startolt, de a Szőnyi sem várt sokáig, ők március 2-án mérették meg magukat. Rajtuk kívül szervezett még licitálást a kistokaji Abaúj Antikvárium – fővárosi aukcióval – és a Pest-Budai Árverezőház.

Tizenkilencre húzott lapot a Studio Antikvárium, amikor nagy merészen január 31-én tartotta meg idei első aukcióját – de bejött neki. A helyszínen közel ötven résztvevő nagyon aktívan licitált, de a vételi megbízók és a telefonálók közül is sokan kerültek ki győztesen a versengésből. Az árverés elején a dedikált, aláírt kötetek között szerepelt egy érdekes kolligátum. Kosztolányi Dezső Négy fal között című (Budapest, 1907) verseskötetének dedikált első kiadása (három lap hiánnyal!), egybekötve Baranyi Tibor Útszéli virágok című (Montreal, 1956) kötetével, valamint Kuti László Megindul a mező című (Budapest, 1930) verseskönyvével csak 18 ezres induló árat kapott, de egy helyszíni licitálónak 200 ezer forintot is megért. Rendkívüli ritkaságként került kalapács alá Vámbéry Ármin Uigurische Sprachmonumente und das Kudatku Bilik című (Innsbruck, 1870) kötetének dedikált első kiadása. A 150 ezer forintról induló, ujgur–német szótárt is tartalmazó különlegesség megszerzéséért 320 ezer forintig küzdött egy érdeklődő a teremben. Az első magyar ministerium összes személyzetének név és lakkönyve (Budapest [!], 1848) egyetlen kiadása 36 ezerről indulva ért 130 ezer forintot, míg az 1848. év július 2. összegyült nemzeti gyülés képviselőinek szállás-könyve (Pest, 1848) 24 ezerről szintén ennyiért kelt el. Mindkettőt vételi megbízók vitték el. Az 1848–1849-es szabadságharc lezárásának egyik ritka dokumentuma is bekerült a kínálatba. A Klapka György tábornok hadteste által védett Komárom várát az osztrákok többszöri ostrommal sem tudták bevenni, ezért Haynau táborszernagy egy kilencpontos „hódolási szerződés” keretében biztosította többek közt a várőrség és az erődben tartózkodó személyek elvonulását és közkegyelmét, s ennek eredményeként 1849. október 4-én az utolsó várbeli egység is letette a fegyvert. A Komárom várának megadása, következő feltételek alatt című (Herkály-Pusztán, 1849. szeptember 27.), 40 ezerről induló, kétnyelvű hirdetmény 150 ezer forinton cserélt gazdát.

Magyarország címeres könyve, Budapest, 1913

A kéziratok között szerepelt Németh László ceruzával írt 33 oldalas levele (Békés, 1945. december) Veres Péter író-politikusnak, a tételhez hozzátartozott még Németh Lászlónak a kézirathoz mellékelt, aláírt ajándékozó kártyája (Balatonfüred, 1957. február) Kristó Nagy Istvánnénak. A 80 ezerről indult, füzetlapokra írt kézirat 180 ezer forinton ment tovább. Az oklevélblokk legértékesebb darabja Mária Terézia saját kezű aláírásával ellátott oklevele Landerer Katalinnak (Bécsben, 1771. szeptember 9-én) lett. Az irat szerint a Landerer nyomda megözvegyült örökösének a királynő privilégiumot ad különböző nyomdai termékek kiadására. A védetté nyilvánított, fontos nyomdatörténeti dokumentum megszerzéséért 500 ezertől 700 ezer forintig tartott a küzdelem.

A Régi Magyar Könyvtár ritkán előforduló kötete Böytös István Domus Domini in vertice montium sive ecclesia Romano-Catholica… című (Nagyszombat, 1695) munkája. Annak ellenére, hogy két levele is pótolt volt, 60 ezerről 260 ezer forintra verték fel az árát. Az Arithmetica practica, az az szám-vető-tábla… című (Lőcsén, 1677) kötetnek, a Nyereseg Osztó Tábla című, szorzótáblákat tartalmazó matematikai segédkönyvvel egybekötve mindössze négy példánya ismert közgyűjteményben. Utóbbi kötetnek négy levele is másolattal lett pótolva, de rendkívüli ritkasága miatt kikiáltási árának több mint kétszeresét, 650 ezer forintot is megért valakinek.

A szakácskönyvblokkban sem szakadt meg a százezer forint feletti leütések sorozata. Czifray István ’szakács mester’ magyar nemzeti szakácskönyve hetedik, bővített kiadása (Pesten, 1845) 80 ezerről „baráti áron”, 110 ezer forintért került új tulajdonosához. Victor Levasseur Atlas National… című (Paris, 1847) albuma 104 tábla színezett acélmetszetű térképen ábrázolja a francia megyéket és régiókat, valamint a francia gyarmatokat a területek híres szülötteinek, termékeinek és nevezetességeinek bemutatásával. A dekoratív dobozban elhelyezett, önálló lapok 260 ezer forinton mentek tovább.

Az egymilliót elérő, illetve az azt felülmúló tételek megszerzéséért folyó licitversenyt helyszíni érdeklődők nyerték meg. A magyar középkor legjelentősebb prédikátorának, Temesvári Pelbártnak a Sermones Pomerii de Sanctis Hyemales et Aestiuales… című (Hagenau, 1502) szentbeszédgyűjteményei azon téli és nyári ünnepnapokra íródtak, melyek nincsenek vasárnaphoz kötve. A XVI. század elejéről származó, késő gótikus, bőrkötéses augsburgi ritkasághoz 1 millió forintért lehetett hozzájutni.

Sokadszorra írjuk le, hogy Radnóti Miklós kéziratai és verseskötetei felesége halála óta elmaradhatatlanok az árverésekről. Ezúttal az Il faut laisser című versének saját kezű, tintával írt kézirata került kalapács alá az 1938-ban megjelent Meredek út című verseskötet Neményi Bertalan jogász műgyűjtőnek dedikált példánya második levelén. Az 1940. augusztus 23-án kelt versbeírás érdekessége, hogy Radnóti pár héttel ez után vonult be első munkaszolgálatára A 2,5 millió forintról induló kézirat az aukció rekordleütéseként 3,4 millióért került új tulajdonosához.

Alexander Bernát születésének hetvenötödik évfordulójára kiadott Alexander Album, Budapest, 1925

A Szőnyi Antikváriuma azért döntött a korai kezdés mellett, mert május 18-án újabb tavaszi árverést rendeznek. A megszokott 40-50 fős törzsközönség kissé visszafogottan licitált, de így is sok meglepő leütés született, és a 616 darabos kínálatból mindössze 131 tétel maradt vissza, ami jó aránynak számít. Alexander Bernát (1850–1927) magyar filozófus, esztéta, színikritikus születésének 75. évfordulójára (Budapest, 1925) 200 példányban megjelent albumot adtak ki, melynek lapjait neves művészek rajzolták. A bibliofil, félbőr kötésű különlegességhez meglepően jó áron, 65 ezer forintért jutott egy vételi megbízó. Balázs Béla Hét mese című (Gyoma, 1918) kötete „Kner Erzsikének” szóló dedikációval szép kört futott: 20 ezerről indulva 75 ezer forintért vitték el. Másolt címlappal, a 39 színezett rézmetszetű tábla helyett csupán 27 táblával került a kínálatba Decsy Sámuel A’ Magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak historiája című (Bétsben, 1792) kötete. Az egyik legszebben illusztrált magyar könyv komplett példányáért adtak már 3 millió forintot is, itt a csonka példány 150 ezer forintos induló áron lett egy telefonon licitálóé – jó vétel volt.

A nemzetközi piacon is komoly összegeket fizetnek Alexandre Dumas (1802–1870) leveleiért. A Szőnyinél aukcionált tintával írt, aláírt eredeti darab 140 ezerről 240 ezer forintért került egy telefonon licitálóhoz. A Magyar történeti életrajzok sorozat egyes köteteiért többször is adtak már 50–60 ezer forintot, itt egy 31 kötetből álló gyűjteményért 150 ezerről 300 ezer forintot fizetett szerencsés vevője.

A heraldikával foglalkozók számára nélkülözhetetlen, ritkán előforduló alapmű Magyarország címeres könyve (Budapest, 1913), mely kisebb licitversenyt követően 45 ezerről 140 ezer forintért ment tovább. A meglepő leütések Bálint Sándor A szegedi paprika termesztése című (Budapest, 1959) dedikált kötetével kezdődtek, ez 3 ezerről indulva 26 ezer forintot is megért egy telefonon licitálónak. Gion Nándor Postarablók című (H. n., 1972) dedikált ifjúsági regénye 6 ezerről 24 ezer forintig vitte, de az árverésvezető bejelentette, hogy 80 ezer forintig (!) volt rá vételi megbízás. Zámbó Dezső Hadak útján jártunk című (Budapest, 1942) repülőnaplója a szovjetorosz háborúból 3 ezerről 75 ezer forintig jutott. Az aukció rekordleütését Hunfalvy János és Ludwig Rohbock közös műve, az Ungarn und Siebenbürgen in malerischen Original-Ansichten… című (Darmstadt, 1856–1864) háromkötetes, több mint 200 acélmetszetet tartalmazó munkája érte el. A XIX. századi magyar topográfiai irodalom illusztrált fő műve egy tábla hiánnyal érte el 360 ezerről a 440 ezer forintos végső árat.
Horváth Dezső

Megjelent a Műértő 2019 áprilisi lapszámában

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.