A formakenyér nemcsak gyárban készülhet, hanem bárki megsütheti. Részlet Déri Szilvia Édes, foszlós, kovászos című könyvéből.
Ha vannak gyerekek a környezetedben, pontosan tudod, mekkora Jolly Joker a melegszendvics. Ez az a pikk-pakk elkészülő reggeli, ebéd, uzsonna vagy vacsora, amiért a kölykök bosszantó mód jóval hálásabbak, mint bármilyen bonyolult ételsorért.
A melegszendvics rendszerint zacskós tartós kenyérből készül, ami nem a legfinomabb pékáru a világon. „A” szendvicskenyér ugyanis amellett, hogy műanyagízű, tartalmazza gyakorlatilag a komplett periódusos rendszert, és mellé annyi tartósítószert, hogy ha rendszeres fogyasztója vagy, kis szerencsével a tested jóval túlél téged.
Pedig ne gondold, hogy a formakenyér kizárólag gyárban készülhet! Meg tudod sütni te is, az íze pedig olyan elképzelhetetlenül finom, hogy ha egyszer megkóstolod, soha többé nem tudod majd megenni a boltit.
A házi készítésű szendvicskenyér puha, komplex ízű, tartalmas és illatos. Frissen és pirítva is boldogság minden egyes falat. Ha nekiállsz, érdemes egyszerre két-három hasábot sütni.
Ez a kenyér kissé édeskés és kalácsízű, ha a dagasztás napján sütöd ki, de ha éjszakára inkább hűtőztetnéd, a kovásztól kellemesen savanykássá válik. A tej meg a vaj miatt viszonylag lassan kel, így bár kovászolt kenyerek esetében ritkán van szükség extra élesztőre, 2-3 g hozzáadásával felgyorsíthatod kissé a kelesztés folyamatát.
Hozzávalók 1 db 25 cm-es gyümölcskenyérformához
400 g kenyérliszt
80 g aktív kovász
320 g tej
40 g cukor
40 g vaj
8 g só
30 g tejpor
A szendvicskenyér elkészítése
1. Tedd a lisztet a són kívül az összes hozzávalóval keverőtálba. Dagaszd 10 percig.
2. Add hozzá a sót, és dagaszd további 3 percig.
3. Tedd a tésztát téglalap alakú jénaiba, takard le, és meleg (23-27 °C-os) helyen keleszd 3-4 órán keresztül, míg eredeti méretének másfélszeresére duzzad. A folyamat ideje a hőmérséklettől és a kovász aktivitásától függően változhat.
4. Ha úgy döntenél, hogy mégis hajtogatnál, a folyamat egyszerű. Alaposan benedvesített kézzel nyúlj a tészta közepe alá, húzd határozottan fel, és hagyd, hogy az egyik vége a tészta alá hajoljon. Tegyél ugyanígy a tészta másik oldalával is, majd takard le. Ismételd meg a procedúrát óránként. Ha nem akarsz hajtogatni, csak hagyd a tésztát kelni a tálban a kelesztési idő végéig.
5. Borítsd a megkelt tésztát munkalapra, és formázz belőle golyót. Hagyd pihenni kb. 20 percig.
6. Ha a tészta kissé már megereszkedett, finoman lapítgasd téglalap alakúra. A tészta keskenyebb része legyen kissé rövidebb, mint a forma hossza. Ezek után tekerd fel, és tedd az előzőleg enyhén kiolajozott formába, a „szép” felével felfelé.
7. Takard le és keleszd meleg helyen további 2-4 órán kersztül (ez kovász- és hőmérsékletfüggő!), vagy ha hidegen kelesztesz, 12-18 órán át a hűtőszekrényben.
8. Melegítsd elő a sütőt 250 °C-osra. Ha van öntöttvas lábasod, azt is ekkor tedd bele.
9. Tedd a tésztát a sütőbe, vagy ha öntöttvasban sütsz, abba. Az öntöttvasra tegyél fedőt. A hőmérsékletet azonnal vedd vissza 220 °C-ra.
10. Süsd a kenyeret 20 percig, majd vedd le a hőmérsékletet 200 °C-ra. Ha öntöttvasban sütsz, 20 perc elteltével vedd le a tetejét. Süsd a kenyeret további 10-15 percig, míg szép aranybarna lesz.
11. Vedd ki a kenyeret a sütőből, pihentesd 10 percig, majd borítsd ki, és hagyd rácson tovább hűlni.
A fenti cikk Déri Szilvia Édes, foszlós, kovászos - Különleges kelt tészták és péksütemények minden alkalomra című könyvének szerkesztett részlete. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.