HVG Könyvek HVG Könyvek 2023. február. 08. 19:13

Hogyan ne nyírjuk ki szobanövényeinket? Íme 9 tipp!

Íme néhány szempont, amit érdemes figyelembe vennünk, amikor szobanövényt választunk és elhelyezzük lakásunkban. Részlet.

1. Lehetőleg faiskolából vagy kertészeti áruházból vásároljunk szobanövényt, ahol megfelelően gondozzák! Olyan növényt válasszunk, amelyik jó formában van. Keressük a bokros és kerüljük a hosszúkás vagy felnyurgult példányokat!

2. Vizsgáljuk meg, hogy a földlabda elég nedves-e! Nem jó, ha túl nedves vagy túl száraz, mert ez annak a jele, hogy a növényt nem öntözték megfelelően. Ha a gyökere kibújik a földlabda tetején vagy a cserép alján, akkor a növény kinőtte a cserepet. Ne vegyünk ilyen növényt, mert a túléléséért küzd, és így nem lesz csúcsformában!

3. Amikor virágzó növényt választunk, győződjünk meg róla, hogy a virágai mellett bimbói is vannak. Ezek ugyanis később nyílnak ki, pótolva az elhervadó virágokat. Kerüljük azokat a növényeket, amelyeken csak szorosan zárt bimbók vannak, mert ezek nem biztos, hogy kinyílnak.

4. Az enyhébb időjárás miatt a legjobb tavasszal vagy nyáron vásárolni szobanövényt, mert így nem fogja „sokkolni” a hirtelen hőmérséklet- és
helyváltoztatás. Amikor hazavisszük, mindenképpen csomagoljuk be a növényünket, ha télen, hidegben vásároljuk meg, mert a hirtelen hőmérséklet-változástól lehullhatnak a bimbók vagy a levelek, sőt egyes növények akár el is pusztulhatnak. A mikulásvirág különösen érzékeny a hidegre.

5. Ellenőrizzük a levelek frissességét és színét – kerüljük a barnuló vagy sárguló levelű növényeket! Figyeljünk a kártevők vagy betegségek jeleire – ellenőrizzük a levelek fonákát is!

HVG Könyvek

6. A legtöbb szobanövény műanyag cserépben kapható, amelynek alján vízelvezető lyukak vannak. Ha vízelvezető lyukak nélküli díszcserépben árulnak egy növényt, nehéz megállapítani, hogy a cserép alján összegyűlt vízben nem kezdtek-e el rothadni a gyökerei. Ezeket ültessük át lyukakkal ellátott műanyag cserépbe – amelyet aztán egy szebb cserépbe rejthetünk.

7. A legtöbb szobanövény ugyanazt a hőmérsékletet igényli, mint mi: nappal meleget, éjszaka pedig hűvösebbet. Az olyan növények, mint a borostyán és a ciklámen, kedvelik a hűvösebb körülményeket. Egyik növény sem tűri jól a hőmérséklet jelentős ingadozását, ezért kerüljük a következő helyeket: radiátor vagy légkondicionáló berendezés közelében, huzatos helyen, ablakpárkányon.

8. A szobanövények a napfényből nyerik az energiát, egyes növényeknek pedig több fényre van szükségük, mint másoknak. A legtöbb szobanövény világos helyen, közvetett vagy szűrt fényben érzi jól magát, távol a közvetlen napsütéstől. Az északi, keleti vagy nyugati fekvésű ablakoktól kb. 1 méter távolságra érzik magukat a legjobban.

9. A legtöbb szobanövénynek magasabb páratartalomra van szüksége, mint ami egy átlagos otthonban jellemző, de a fürdőszoba és a konyha valamivel párásabb, mint a többi helyiség. A párás környezethez töltsünk meg a növénnyel azonos szélességű tálcát vagy alátétet apró kövekkel vagy kavicsokkal. Töltsük fel vízzel úgy, hogy a kavicsokat még éppen ne lepje el! Helyezzük rá a cserepet! Az így párolgó víz gondoskodik a párás levegőről. Kézi permetezővel is benedvesíthetjük a növény leveleit. Figyeljük a növény nedvességigényének jeleit, például a barna levélcsúcsokat, és ha ezek megjelennek, permetezzük gyakrabban!

A fenti cikk a Hogyan ne nyírjuk ki szobanövényeinket? című könyv szerkesztett részlete.

Elhervad az anyósnyelv, pedig gyakran öntözzük? Miért hullanak a lantlevelű fikusz levelei? Hová tegyük a pálmaliliomot? Mit tehetünk azért, hogy növényeink hosszú életet éljenek? A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.