Használjuk ki a téli szezon zöldségeit, és készítsünk egyszerű, finom, akár vendégváró zöldségkrémeket! Vida Kata Idei, hazai, zöld című könyvében 48 szezonális zöldségkrém és snack receptjét találjuk meg, többek között ezt is.
A főállásban pszichológus gasztroblogger, Vida Kata első könyvében nemcsak egészséges és finom recepteket találunk, hanem rengeteg hasznos tippet is zöldségek vásárlásához, tárolásához és a környezettudatos étkezéshez.
Az alábbiakban megosztott kence alapanyagáról, a sárgaborsóról például sokan nem tudják, hogy nem külön növény, hanem a zöldborsó hántolt, szárított és felezett változata. Magyarul felesborsónak is hívják ‒ az elnevezés arra utal, hogy a hántolás során esik szét a két sziklevélre. Magyar neve ellenére lehet zöld vagy sárga színű is (zöld felesborsóval például Franciaországban vagy Indiában találkozhatunk).
A sárgaborsót mind a közel-keleti, mind az indiai konyha előszeretettel használja. Az irániak hagyományos receptjei közé tartozik a sárga borsós marharagu (Khoresh Gheymeh) és a birsalmás-sárgaborsós ragu (Khoresh-e Beh), de kerül náluk sárgaborsó a rizses húsgombócba (Koofteh Berenji) is. Indiában dal (vagy dahl, daal) néven fűszeres főzelékké főzik, Kínában pürévé főzik, cukrozzák, és édességet készítenek belőle. Az angoloknál a pease porridge egy sárgaborsókása, ami a középkortól fogva olyannyira alapélelmiszernek számított, hogy még egy gyerekdalban is szerepel.
Itthon elsősorban a kissé rossz emlékű menzai sárgaborsó-főzelékből ismerjük. Anno a szegénykonyha ötlete lehetett berántani a már önmagában sűrű és tömény sárgaborsópürét. Ez az ízek vagy az állag szempontjából teljesen felesleges lépés, bőven elég egyszerűen megfőzni, ahogy az angolok teszik. A főzeléken kívül egyszerűen megfőzve, citrommal, olívaolajjal és petrezselyemmel keverve laktató saláta is lehet belőle. Más hüvelyesektől eltérően nem szükséges előre beáztatni.
A főzeléken kívül egyszerűen megfőzve, citrommal, olívaolajjal és petrezselyemmel keverve laktató saláta is lehet belőle, a következő receptet felhasználva pedig egy ízletes krémet készíthetünk. A receptet azoknak is érdemes kipróbálni, akik korábban a sárgaborsó ellenségei voltak. A rántás hiányától és a karamellizált hagymától a megszokottól egészen más lesz a napsárga színű hüvelyes.
Hozzávalók:
A sárgaborsókrémhez
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 3 ek. vaj (vegán verzióban
- helyettesíthető olívaolajjal)
- 2 ek. olívaolaj a karamellizáláshoz
- + 2 ek. olívaolaj a pürésítéshez
- ½ tk. só a karamellizáláshoz
- + ½ tk. só a sárgaborsó főzéséhez
- 1,2 l víz
- 180 g sárgaborsó
- ½ tk. kurkuma
A fűszeres petrezselyemhez
- 2 csokor petrezselyem
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 ek. olívaolaj
- 1 citrom leve
- ½ csili vagy hegyes erős paprika
- ¼ tk. kardamom
- ¼ tk. őrölt római kömény
- ½ tk. só
Elkészítés:
- A két fej vöröshagymát megtisztítjuk és vékony szeletekre vágjuk. Vastag fenekű lábosban felolvasztjuk a három evőkanál vajat és két evőkanál olívaolajat. Hozzáadjuk a hagymát és fél teáskanál sót, majd közepes lángon, folyamatos kavargatás mellett aranysárgára karamellizáljuk (kb. 15-18 perc). Kivesszük a hagyma felét, és félretesszük.
- Ugyanebbe a lábosba hozzáadunk a maradék hagymához 1,2 liter vizet, a sárgaborsót, fél teáskanál sót és a fél teáskanál kurkumát. Fedő nélkül, közepes lángon 20 percig, majd 40-45 percig lefedve főzzük, amíg a sárgaborsó teljesen puha lesz, és a folyadék nagy része elfő róla.
- Közben a fűszeres petrezselyem hozzávalóit kisebb aprítógépbe tesszük és összedaráljuk.
- Amíg még meleg a sárgaborsó, nagyobb aprítógépbe tesszük (vagy két menetben turmixoljuk), és két evőkanál olajjal krémesre pürésítjük.
- Lapos tányérban szétterítjük a krémet, ráhalmozzuk a karamellizált hagymát és a fűszeres petrezselymet.
TIPP: A fűszeres petrezselyem nem csak különféle krémeknek a tetejére kerülhet. Grillezett zöldségekre vagy tükörtojásra is illik, de húsok pácolásához is használhatjuk.
A fenti cikk Vida Kata Idei, hazai, zöld – 48 szezonális zöldségkrém és snack című könyvének szerkesztett részlete. A kötet - amelyet itt tud kedvezménnyel megrendelni – vegetáriánus receptjei ideálisak a különféle diétát tartók számára is. A recepteken kívül rengeteg hasznos tippet is kapunk a zöldségek vásárlásához, tárolásához és a környezettudatos étkezéshez.