HVG Könyvek HVG Extra Business 2019. november. 12. 14:15

Túlélőtippek szülőknek: hogyan magyarázzuk el a gyereknek a költözést?

Egy kisgyereknek az otthona jelenti a világot, ezért megviselheti, ha nem láthatja többé. Ha gyerekünk szemével tekintünk a költözésre, sok mindent megtudunk, amivel segíthetünk neki hamarabb megszokni az új helyet.

A szülők gyakran hallják, hogy a költözés az egyik legstresszesebb élmény. Némelyik gyerek hatalmas kalandként éli meg – ez kortól, személyiségtől és a körülményektől is függ –, mások úgy foghatják fel, mintha mindent elveszítenének.

El kell magyaráznunk, mi történik, különben gyerekünk összezavarodhat az eseményektől. Például lehet, hogy nem világos számára, hogy mindenét magával viheti, vagy hogy a háziállatok is velünk jönnek. Amiatt is szoronghat, hogy az ismerős tárgyak – így a játékai is – eltűnnek egy nagy dobozban.

Szánjunk rá elég időt, és magyarázzuk el gyerekünknek, mire számíthat, így az egész családnak könnyebb lesz az átállás. Íme néhány tipp hozzá!

1. Készítsük fel a változásra

Járjuk be új otthonunkat gyerekünkkel, és tegyük egyértelművé, hogy örökre átköltözünk. Magyarázzuk el, hogy zajlik majd a költözés, hogy megértse, új lakásban fogunk élni, nem pedig nyaralni megyünk.

2. Magyarázzuk el, miért csomagolunk

Ha elkezdjük gyerekünk tárgyait hatalmas dobozokba rámolni, azt hiheti, hogy azok örökre eltűnnek. Mondjuk el, hogy erre csak azért van szükség, hogy biztonságosan szállíthassuk őket a költözés során.

3. Vonjuk be a feladatokba

Mindegy, hány éves a gyerekünk, úgy gondolhatja, a költözés egyedül a felnőttek döntése. Sokkal inkább úgy érzi, hogy ő is irányítója a folyamatnak, ha megkérjük, hogy segítsen a csomagolásban, például tegye kedvenc játékait egy különleges dobozba. Rajzolhat vagy írhat is mindenfélét a dobozokra, legalább elfoglalja magát.

4. Hadd tervezgessen

Engedjük, hogy gyerekünk hozza meg a lehető legtöbb döntést arról, hogyan tehetné otthonosabbá új környezetét: dönthessen a szobája színéről vagy hadd találjon ki vicces nevet az új háznak! Ettől mindjárt jobban otthon érzi majd magát.

5. A gyerekszobát ürítsük ki utoljára, és oda pakoljunk be először

Ha lesz egy hely az új házban, ahol a saját tárgyai vannak, gyerekünk nagyobb biztonságban érzi majd magát. A költöztetőautóba utoljára kerüljenek be a gyerekszoba berendezését tartalmazó dobozok, így azonnal ki tudjuk őket pakolni.

6. Más vigyázzon rá a költözés napján

A költözés mindenkinek stresszes, kérjük hát meg egy közeli barátunkat vagy rokonunkat, hogy a költözés napján vigye magával a gyerekünket, különben úgy érzi majd, hogy útban van vagy kihagyjuk valamiből, mert nekünk sok a dolgunk.

7. Legyünk derűsek

Mindegy, mi áll az új fejlemények hátterében, legyen az a munkahely elvesztése vagy a szülők válása, legyünk derűsek! A gyerekek átveszik a szüleik hangulatát. Ha készek vagyunk a legtöbbet kihozni a helyzetből, gyerekünk is így érez majd.

8. Ragaszkodjunk a napirendhez

Gyerekünknek kiszámíthatóságra van szüksége, attól fogja magát otthon érezni. Tartsuk be a fürdés és a lefekvés megszokott rendjét, amint beköltöztünk. Ebből gyerekünk tudni fogja, hogy bármi más változik is, ezek mindig változatlanul bekövetkeznek.

A fenti cikk a Mi jár a gyerekem fejében? című könyv szerkesztett részlete. A könyvben szereplő több mint 100 mindennapi helyzet segítségével megfejthetjük gyerekünk viselkedését, megérthetjük a mögötte húzódó pszichológiai magyarázatot és megtalálhatjuk, hogyan reagáljunk megfelelően. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.