HVG Könyvek HVG Extra Business 2019. november. 05. 15:44

Hogyan tanítsuk meg a gyerekeknek, mi az a pénz?

Hosszú fejlődési folyamat kell a gyerekeknek ahhoz, hogy megértsék, mi a pénz valójában, és a szülők ebben rengeteget segíthetnek nekik. Íme 12 tipp az alapok átadáshoz!

Bár sok szülő úgy véli, hogy a gyerekeknek még nem kell tudniuk az élet gazdasági oldaláról, kutatások szerint jobb, ha már korán bevezetjük őket a pénz helyes használatának módszerébe: a megtakarításhoz és költekezéshez való viszony nagyjából hétéves kor körül szilárdul meg.

A zsebpénz sokat segít abban is, hogy a gyerek megtanuljon fejben számolni. Sőt azáltal, hogy rendszeresen kapott összegeket kell kezelnie, könnyebben hozzászokik, hogy fékezze az ösztöneit, türelmes legyen, uralkodjon a vágyain, és későbbre is tervezzen.

Amikor ráébred, mennyivel jobb spórolni arra, amire nagyon vágyik, mint azon nyomban elszórni a pénzt valami izgalmas dologra – ez mérföldkő az önuralom kialakulásának útján. Ráadásul, ha már most gyakorolják a spórolást, felnőttkorukra sokkal kifinomultabb pénzügyi gondolkodásra tesznek szert.

Íme 12 alapelv a pénzügyi neveléshez:

1. Tanítsuk meg az alapokat

Ötéves korig a gyerekek játéknak tekintik a fémpénzt. Hogy segítsük a megértést, játsszunk boltosat, és mondjuk el, hogy a különböző értékű érmék másképp néznek ki.

2. Tanítsuk meg, hogyan kezeljék a pénzt

A gyerekünknek ismernie kell a bankjegyeket és érméket, hogy megtanulja, mi a pénz. Hagyjuk fizetni a boltban készpénzzel, hogy megértse: a vásárlás egy tranzakció.

3. Vegyük rá a spórolásra

Kutatások kimutatták, hogy azok a gyerekek, akiket bátorítunk a spórolásra, valószínűbb, hogy felnőttkorukban is spórolni fognak. Tegyük a zsebpénzt két üvegbe: az egyikben spóroljon, a másikból költhet.

4. Magyarázzuk el, honnan jön a pénz

Hacsak nem mondunk mást nekik, a gyerekek azt gondolják, hogy a pénz ingyen van, és a bankok és automaták bárkinek adnak belőle. Mondjuk el nekik, hogy a pénzt munkával keressük meg.

5. Magyarázzuk el a határokat

Beszélgessünk a vásárlási szokásainkról, arról, hogyan döntünk, mi fontos és mi nem. Az ilyen beszélgetések során gyerekünk megérti, hogy nem vehetünk meg mindent, amit szeretnénk.

6. Értessük meg, hogy a pénz véges

A kisebb gyerekek nehezen tudják felfogni, hogy a pénzt csak egyszer lehet elkölteni. Adjunk gyerekünknek egy konkrét összeget elkölteni próbaként.

7. Magyarázzuk el, hogyan működik a bankkártya

A mai, készpénzmentes világban szükség van rá, hogy gyerekünk megértse, a bankkártya használata ugyanazt jelenti, mintha kivennénk pénzt a bankszámlánkról.

8. Hagyjuk hibázni

Még ha nem értünk is egyet azzal, hogy mire költ, hagyjuk, hadd kövessen el hibákat. Jobb, ha most tanulja meg kisebb összegekkel, mint ha később, nagyobbakkal.

9. Igazítsuk korhoz a zsebpénzt

Nagyjából hatéves korra értik meg a gyerekek annyira a pénzt, hogy adhassunk nekik zsebpénzt.

10. Ne kössük házimunkához

A gyerek ne „dolgozzon” a zsebpénzért. Ez azt a zavaros üzenetet közvetíti számára, hogy pénzt kap valamiért, amit amúgy is meg kell csinálnia.

11. Legyünk következetesek

A zsebpénzt minden héten azonos időben adjuk oda, hogy számítson rá és tudja kezelni.

12. Ne adjunk előre

Próbáljunk nem előlegezni. Ha gyerekünk mégis előleget kér, vonjunk le egy kis kamatot, hogy megértse: pénzt kölcsönkérni pénzbe kerül.

A fenti cikk a Mi jár a gyerekem fejében? című könyv szerkesztett részlete. A könyvben szereplő több mint 100 mindennapi helyzet segítségével megfejthetjük gyerekünk viselkedését, megérthetjük a mögötte húzódó pszichológiai magyarázatot és megtalálhatjuk, hogyan reagáljunk megfelelően. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.