Naplemente
Pénzügyi szakadék felé sodródik az USA leggazdagabb állama, Kalifornia, amelynek költségvetését megrendítette az adóbevételek elmaradása. A kilábalást politikai okok és populista hagyományok gátolják.
Akciófilmek hőseként nem ismert legyőzhetetlen ellenfelet Arnold Schwarzenegger, kormányzóként viszont képtelen megbirkózni Kalifornia súlyos pénzügyi helyzetével. Fegyvernek a hét elejére már csak a vétó maradt a kezében, miután a képviselőház és a szenátus sem tudott megegyezni, miként tüntessék el a július 1-jén kezdődött pénzügyi év 24,1 milliárd dollárra becsült költségvetési hiányát. A demokrata törvényhozási többség félmegoldásokból összefércelt csomaggal állt elő, és visszariad a nagy ellátórendszerek drasztikus megkurtításától. A népszerűségéből látványosan veszítő republikánus Schwarzenegger ezt nem hajlandó elfogadni. Nem kizárt, hogy finanszírozási forrás híján az állam váltóval teljesíti kötelezettségei egy részét, amire – egy 1992-es, rövid költségvetési krízist leszámítva – legutóbb az 1929–1933-as világválság idején került sor.
Kalifornia az USA legnépesebb, 38 millió lakosú állama, amely önálló országként egyes számítások szerint a világ nyolcadik gazdasági hatalma lenne. A pénzügyi válság nyomán beköszöntött recesszió az átlagnál jobban sújtja, a munkanélküliség az idén májusra 11,5 százalékra kúszott fel az egy évvel korábbi 6,8 százalékról, a növekedés pedig legkorábban 2010 végén indulhat újra. Az állami kasszát nemcsak a munkanélküli-segélyre és a szociális kiadásokra fordított összeg növekedése, hanem az adódollárok elapadása is sújtja.
HVG |
A kiegyensúlyozatlan adóbevételi helyzet Kalifornia népszavazási kultúrájára vezethető vissza. Amikor Hiram Johnson kormányzó 1911-ben meghirdette az első referendumot, a közvetlen demokrácia e formája még hasznos volt a szerveződő államban túl nagy hatalommal bíró Southern Pacific Railroad vasúttársaság megfékezésére. Idővel azonban elharapóztak az érdekcsoportok populista eszközévé vált népszavazások, az egyre népesebb államban szinte bármire össze lehetett gyűjteni a referendum elindításához szükséges aláírásokat. A legsúlyosabb következményekkel járó voksolásnak az 1978-ast tartják, amikor rögzítették, hogy az ingatlanadó legfeljebb 1 százalékos lehet, bármilyen adóemeléshez és a költségvetés elfogadásához pedig kétharmados törvényhozási többség kell. Ez azért volt nagy érvágás, mert az USA államainak legfontosabb bevétele az ingatlanadó, ebből finanszírozzák az összes helyi feladatot az iskoláktól a tűzoltóságon és a szemétszállításon át a parkok és a könyvtárak fenntartásáig.
Az ingatlanadó felső határának rögzítésével – ami Amerika-szerte adócsökkentési hullámot indított – a bevételt tették ingataggá, a minősített többséggel pedig megnehezítették a kompromisszum kialakítását a mostanihoz hasonló helyzetben. Adóemeléshez 13 amerikai államban kell kétharmados többség, a költségvetés elfogadásához pedig háromban – de csak Kaliforniában mindkettőhöz. A kaliforniai képviselőházban és szenátusban is kisebbségben lévő republikánusok például mindenféle adóemelést elvetnek, csökkentenék az állami alkalmazottak számát és fizetését, alaposan megnyirbálnák a főleg szegényeket, illegális bevándorlókat és gyerekeket kedvezményező jóléti programokat, valamint lefaragnának az oktatási kiadásokból. A demokraták finomabban csattogtatnák a költségvetési ollót – ezt követeli az őket támogató, Kaliforniában különösen erős szakszervezetek érdeke is –, emelnék viszont az adókat, amihez nincs kétharmados többségük. Ezért a vasárnap elfogadott – és a jövőre már nem újraválasztható Schwarzenegger által vétóval fenyegetett – javaslatukban egy kiskaput kihasználva sima többséggel szabnának ki több adót az olajkitermelésre és a cigarettára, de így is a hiánynak csak kevesebb mint a felét tudnák eltüntetni.
A legsúlyosabb Kalifornia helyzete az USA-ban, de a washingtoni Center on Budget and Policy Priorities kutatóintézet szerint a következő pénzügyi évben 47 állam költségvetésében összesen 130 milliárd dolláros lyuk tátong majd, a kivétel a gyéren lakott Észak-Dakota, Montana és Wyoming lesz. Mivel a törvény szerint az egyes államok büdzséje nem zárulhat deficittel – a washingtoni kormány pedig a kérések garmadájától tartva és az alkotmányos berendezkedésre hivatkozva nem siet segíteni –, és a hitelfelvétel nehéz, a kiadáscsökkentés politikailag kockázatos, a hagyományos adóbevételek pedig megcsappantak, agyafúrt ötletek születnek a hiány eltüntetésére. Számos államban börtönöket zárnak be, kisebb törvényszegésért – például szimpla drogfogyasztásért vagy a próbára bocsátás adminisztratív feltételeinek megsértéséért – elítélteket kiengednek, és enyhébb szankciókkal sújtanak. Gyakori az alkoholra és a cigarettára kivetett terhek, illetve a fogyasztási adó növelése, de Georgiában például egy különadó miatt mélyebben kellene a zsebükbe nyúlniuk a sztriptízbárok látogatóinak. Kaliforniában felmerült a hírhedt, jelenleg az állam siralomházaként szolgáló, de festői szépségű helyen lévő San Quentin börtön kiürítése és privatizációja, sőt az is, hogy legalizálnák a marihuanát, és unciánként 50 dollár adót vetnének ki rá.
NAGY GÁBOR