2007. július. 11. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. július. 11. 16:45 Világ

A német Auschwitz

Auschwitz-Birkenau.

Auschwitz-Birkenau. Német náci koncentrációs és haláltábor (1940--1945) - e néven tartja nyilván ezentúl az UNESCO világörökség-bizottsága. A hírhedt láger 1979 óta szerepelt "Auschwitz, koncentrációs tábor" néven a világörökség-listán. A változtatást Varsó kérte - és a kezdeti habozás után Izrael támogatta -, hogy nyilvánvalóvá tegye: a tábort a Lengyelországot megszálló német nácik működtették. A varsói kormány azzal érvelt, hogy az utóbbi években a nemzetközi sajtóban a pongyola megfogalmazás miatt mind gyakrabban tették az auschwitzi haláltábor mellé a "lengyel" jelzőt, ami szerintük rájuk hárítja a felelősséget az elkövetett szörnyűségekért. Az átnevezés akár új feszültséget is kelthet az elhidegült lengyel-német viszonyban, ami az EU-alkotmány vitájában amúgy is tovább romlott, miután a szavazati jogok megosztásával kapcsolatban a lengyelek azzal álltak elő, hogy lakosságszámukba bele kéne venni a német megszállás alatt elpusztultakat is.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.